Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 08.08.2014

Chrześcijaństwo dziś

Chrześcijaństwo jest obecnie najliczniej reprezentowaną religią na świecie. Dziś istnieje już 41 tys. odłamów i wspólnot kościelnych. Czy jednak prawdziwa duchowość chrześcijańska znajduje się współcześnie w fazie rozkwitu czy upadku?
Chrześcijaństwo dziśflickr/Brian Auer
Posłuchaj
  • 08.08.14 Dariusz Rosiak: „Odpowiedź zbrojna w przypadku chrześcijan nie wchodzi w rachubę (…)”

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą społeczną. W mediach niestety nie jest to zauważane i nagłaśniane. Czy chrześcijanie powinni domagać się większej obecności w życiu publicznym?

Religijność w wydaniu amerykańskim

56-letnia Elizabeth Poles  przyciąga uwagę tysięcy Amerykanów. Tajemnicza kobieta w czerni przemierza pieszo setki mil z Alabamy do Wirginii. Pokonała już 6 stanów. Ma ona 60 tys. fanów na portalach społecznościowych.

– Ludzie szukają w niej jakiejś tajemnicy i proroka, który niesie pewną mądrość, wiedzę, która jest niedostępna. Są tacy ludzie, którzy przyciągają innych. Stany Zjednoczone są krajem, gdzie takie słowa jak prorok, naród, patriotyzm, konstytucja, jeszcze coś znaczą – mówił Dariusz Rosiak, polski dziennikarz i pisarz.

Radosne świętowanie

W kościele w Atlancie, w którym niegdyś pracował Martin Luter King do dziś odbywają się nabożeństwa religijne. Są one przepełnione pozytywną energią i niezwykłymi emocjami.

– Msza była 3-godzinnym koncertem bluesa. Była ona bardzo radosna i czuło się energię grupy. Bardzo nas serdecznie przywitali i poczęstowali ciastem. W czasie ofiarowania i komunii zapraszali do przyłączenia i pełnej celebracji. To było niezwykłe przeżycie. Ludzie ci byli bardzo szczęśliwi – podkreślał Dariusz Rosiak.

Prześladowania chrześcijan

Obecnie dochodzi często do czystek religijnych. Następuje wyczyszczenie Bliskiego Wschodu z chrześcijan. Chrześcijanie od pewnego czasu nie odpowiadają przemocą na przemoc.

– Przez bardzo długi czas muzułmanie i chrześcijanie żyli w zgodzie. Islam jest religią, która toleruje mniejszości religijne. Dopiero druga połowa XX wieku to rozwój radykalnego islamu i prześladowań. Historia Kościoła pokazuje, że Kościół chrześcijanki zawsze układał się z władzą. Często stał po stronie oprawcy. Teraz to chrześcijanie są prześladowani – stwierdził Gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Agaty Kasprolewicz i Michała Żakowskiego!

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz