Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 14.09.2014

Wojenne radio

Radioodbiorniki, dokumenty, galeria fotograficzna pracowników, fotografie studiów radiowych i prasa codzienna z września 1939 roku przekazująca informacje o działalności radia. Oto pamiątki pracowników Polskiego Radia będące eksponatami rozpoczynającej się wystawy „A muzyka wciąż grała… Polskie Radio 1939”.
Wojenne radioflickr/Pinot Dita
Posłuchaj
  • 14.09.14 Waldemar Listowski: „Na wystawie zaprezentujemy jeden z najcenniejszych zabytków Polskiego Radia, czyli płytę z nagraniem przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego (…)”.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 17 września w warszawskiej Galerii Kordegarda. Organizatorzy wystawy chcą w ten sposób upamiętnić ważną rolę rozgłośni, jaką pełniła ona w czasie wojny i obrony stolicy. Zakres chronologiczny kolekcji obejmie okres od sierpnia do października 1939 roku, kiedy ogłoszono zawieszenie działalności Polskiego Radia. Kompozycję wzbogacą unikalne nagrania ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia, obrazujące atmosferę tamtego okresu oraz fotografie i pokazy multimedialne, w tym słynne komunikaty radiowe i wystąpienia.

Ucieczka od standardu

„A muzyka wciąż grała… Polskie Radio 1939” będzie wystawą niezwykłą, gdyż ukaże niemal całkowicie nieznane oblicze września 39’. Ekspozycja została zorganizowana specjalnie po to, by odejść od pewnych utartych form prezentowania tego, co się działo w pierwszych miesięcy wojny.

– Polskie Radio było instytucją, która bardzo mocno wspierała wiele działań wojskowych, jak i informacyjnych, ale ta sfera gdzieś po drodze została praktycznie zapomniana i naszym celem jest uświadomienie młodego pokolenia Polaków jakie funkcje pełniło Radio, a także jego pracownicy, w czasie działań wojennych. Dlatego powstała koncepcja, by ukazać to, co we wrześniu 1939 r. działo się przed radiowymi mikrofonami – podkreślił na antenie PR24 Waldemar Listowski, Dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Wyjątkowe otwarcie

Inauguracja wystawy, ze względu na swój charakter, będzie miała wyjątkową oprawę. Organizatorzy postarali się o to, by na tę okoliczność zagrała Polska Orkiestra Radiowa.

– Otwarcie naszej wystawy odbędzie się na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 17 września o godz. 18. W związku z okolicznościami doszliśmy do wniosku, że to nie może być zwykłe otwarcie, więc poprosiliśmy Polską Orkiestrę Radiową, by zagrała fragmenty utworów z serialu „Czas honoru”. Są to przejmujące i łatwo wpadające w ucho melodie, które duża część osób zna – dodał Waldemar Listowski.

PR24/Damian Bielecki