Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 16.09.2014

Sytuacja polskich przedsiębiorców

Dane GUS na temat zatrudnienia, wynagrodzeń oraz inflacji, niepokój przedsiębiorców cierpiących z powodu blokady handlowej między Unią Europejską a Rosją i karuzela rządowych stanowisk. To główne tematy magazynu Naczelnej Redakcji Gospodarczej w Polskim Radiu 24.
Sytuacja polskich przedsiębiorcówflickr/_Davo_
Posłuchaj
  • 16.09.14 Andrzej Gantner: „Polski eksport nie jest zdywersyfikowany, ponieważ 70 proc. eksportu idzie na rynek Unii Europejskiej (…)”

GUS poda dane na temat rynku pracy, które będą ważną wskazówką dla Rady Polityki Pieniężnej w kwestii decyzji o obniżce stóp procentowych. Opublikowane przez GUS informacje mają dotyczyć zatrudnienia i wynagrodzeń w sierpniu.

Umiarkowany optymizm na rynku pracy

Stopa bezrobocia w sezonie letnim spadała, a zatrudnienie i wynagrodzenia wzrastały, ale konkretne dane przedstawi dopiero GUS w swoim raporcie na temat zatrudnienia i wynagrodzeń. Innym czynnikiem, który wpłynie na wyniki na rynku pracy może być ozusowanie umów cywilno-prawnych.

– Spodziewam się wzrostu zatrudnienia w ujęciu miesięcznym o około 5 tys. osób. Ostatnie dane za lipiec pokazywały wzrost i w przetwórstwie przemysłowym, i w usługach. Problemem jest budownictwo, gdzie mimo że wskaźniki pokazują wzrost koniunktury, to nie ma przełożenia na realne zatrudnienie – mówił w PR24 Jakub Borowski, członek Rady Gospodarczej przy Premierze.

– Oskładkowanie rodzi wiele problemów technicznych. Przykładowo pracownik ma czterech pracodawco i u każdego zarabia po 500 zł, sumuje się do minimalnej krajowej. Zatem kto ma zapłacić ZUS, a kto nie? Kto będzie wiedział, że ten pracodawca był pierwszy, a nie drugi? A jak się okaże, że nie zapłacono składki, to kto poinformuje pracodawcę i czy pracownik nie będzie musiał dokonać wyrównania – wyliczała Dominika Staniewicz, minister ds. rynku pracy w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.

Problemy eksportu na Wschód

W dniach 18-19 września w Białymstoku odbędzie się spotkanie polskich producentów-eksporterów żywności na Wschód. Tematyka Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest bardzo szeroka, ale obecną jego odsłonę zdominuje sprawa eksportu produktów spożywczo-rolnych do Rosji i dywersyfikacji polskiego eksportu.

– Polski eksport nie jest zdywersyfikowany, ponieważ 70 proc. eksportu idzie na rynek Unii Europejskiej. Sprzedajemy tam, gdzie chcą kupować, więc jeśli Rosja chciałaby kupować nasze produkt, więc trudno byłoby jej odmówić. Ciężko teraz posądzać przedsiębiorców, że z radością sprzedawali produkty i nagle okazało się, że rynek zniknął. Od wielu lat są czynione próby otwierania rynków w krajach trzecich na wypadek tąpnięcia na rynku wspólnotowym – wyjaśniał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Grażyny Lichockiej!

PR24/GM

tagi: gus