Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 22.09.2014

Siła funta, słabość złotówki

Pozostanie Szkocji w Wielkiej Brytanii oznacza wzmocnienie kursu funta, ale osłabienie złotówki i euro względem brytyjskiej waluty. Podczas analizy wahań kursów powraca także pytanie o obecność Polski w strefie euro.
Siła funta, słabość złotówkiflickr/PhotoGraham
Posłuchaj
  • 22.09.14 Marek Wołos: „Wzrost wartości funta jest wyraźnie widoczny w relacji do euro (…)”

Prezydent Bronisław Komorowski życzył nowej premier Ewie Kopacz podczas uroczystości powołania rządu odwagi i rozwagi w podejmowaniu najważniejszych decyzji. Prezydent jednocześnie wskazał, jak ważną będzie decyzja o włączeniu Polski do strefy euro.

– Oprócz dyskusji na temat naszej obecności w strefie euro pojawia się pytanie, czy możemy w niej być. Możemy rozpocząć dyskusję, bo nie spełniamy kryteriów i do roku 2016 ich nie spełnimy. Obecnie Polska spełnia tylko dwa kryteria: stóp procentowych i stabilności cen – wskazywał w PR24 Marek Wołos, ekspert ds. rynków finansowych.

Kondycja funta po referendum

Szkockie referendum odbiło się szerokim echem także na rynkach walutowych. Już po ogłoszeniu wyników plebiscytu funt zaczął zyskiwać na wartości.

– Wzrost wartości funta jest wyraźnie widoczny w relacji do euro. Jednak rynki w tym momencie bardziej analizują to, co mamy na horyzoncie. Z dużym niebezpieczeństwem związane są dane z Chin. Są to dane o koniunkturze w biznesie, czyli indeksy PMI i są silne obawy, że Chiny pierwszy raz wykażą wielką słabość – komentował Gość PR24.

W Ministerstwie Finansów bez zmian

Ewa Kopacz powołała nowy rząd i na stanowisku ministra finansów pozostał Mateusz Szczurek. W opinii ekspertów szefem resortu finansów powinien być ktoś inny, ponieważ nowa premier nie może sobie pozwolić na otaczanie się ludźmi z małym doświadczeniem.

– Minister Szczurek jest znanym i cenionym ekonomistą na rynku. Nie jest natomiast politykiem i to jest jego podstawową wadą. Wszyscy w rządzie uważają, że na tym stanowisku umiejętności i cechy polityka są bardzo ważne – ocenił Marek Wołos.

PR24/GM