Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 07.10.2014

Co przyniesie cięcie stóp procentowych?

Rozpoczęło się październikowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jest już pewne, że stopy procentowe zostaną obniżone, ale w ocenie ekspertów cięcie nie będzie tak duże, jak potrzebuje tego gospodarka.
Co przyniesie cięcie stóp procentowych?PR24/PJ
Posłuchaj
  • 7.10.14 Dr Przemysław Kwiecień: „Rada znów wiedziała swoje i znów się pomyliła (…)”

Obniżenie stóp procentowych ma wynieść 0,25 proc., a nie jak wcześniej prognozowano 0,5 proc. Za obniżką przemawia przede wszystkim deflacja, która w opinii specjalistów jest szkodliwa dla gospodarki. Dr Przemysław Kwiecień powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że cięcie stóp jest jednak spóźnione.

Dr
Dr Przemysław Kwiecień, Roland Paszkiewicz i dr Andrzej Polaczkiewicz, foto: PR24/PJ

– Rada znów wiedziała swoje i znów się pomyliła, co szkodzi polskiej gospodarce. Funkcją polityki pieniężnej jest stabilizowanie cyklu koniunkturalnego. Gdy mamy spowolnienie i pojawia się ryzyko deflacji, to Rada musi działać szybko, a czekając na potwierdzenia podejmuje się decyzje zbyt późno – skomentował główny ekonomista X-Trade Brokers.

 

Szybkość reakcji RPP skrytykował także dr Andrzej Polaczkiewicz. Według eksperta zbawienne dla polskiej gospodarki byłoby wyzerowanie stóp procentowych.

– Być może przyszedł czas na rewolucyjne działania. Niech RPP pochyli się nad całokształtem naszej gospodarki i wyda jasny komunikat do rynku o stopach procentowych – ocenił ekonomista z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Skutki dla biznesu i osób prywatnych

Cięcie stóp procentowych przekłada się na niższe oprocentowanie kredytów. Firmy jednak niechętnie korzystają z pożyczek, więc obniżka o 0,25 proc. prawdopodobnie nie zwiększy zainteresowania przedsiębiorców kredytem na inwestycje. Roland Paszkiewicz przyznał, że spadek oprocentowania kredytów trzy i sześciomiesięcznych jest imponujący.

– Obniżenie WIBORu automatycznie skutkuje w kolejnym okresie odsetkowym niższymi ratami. Więcej pieniędzy zostaje w kieszeniach osób fizycznych oraz przedsiębiorstw i mogą nimi swobodnie dysponować: wydawać lub akumulować – wskazywał szef działu analiz w CDM PEKAO SA.

Zaprzepaszczona ustawa o rajach podatkowych

Do Sejmu wróciła ustawa, która ma ograniczyć możliwość przekazywania pieniędzy do rajów podatkowych przez spółki-córki działających w Polsce koncernów. Ustawa została wcześniej przegłosowana i podpisana przez prezydenta, ale nie opublikowano jej w ciągu dwóch tygodni w Dzienniku Ustaw. Sprawę bada prokuratura, a resort finansów uspokaja, że brak publikacji nie będzie oznaczał utraty trzech miliardów złotych dla polskiego budżetu.

Nikt poważnie nie traktował ustawy, ponieważ transfer do rajów podatkowych dokonał się znacznie dawniej. Uchwalenie regulacji byłoby czynnikiem bardzo mocno dyscyplinującym i ministerstwo finansów popełniło błąd – mówił dr Andrzej Polaczkiewicz.

– W Polsce mamy relatywnie niski podatek od osób prawnych i byłoby dobrze, żeby państwo mogło stać na straży tego, aby firmy uzyskujące wartość dodaną w Polsce płaciły podatki w polskiej gospodarce – uzupełnił dr Przemysław Kwiecień.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Krzysztofa Rzymana!

PR24/GM