Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 10.10.2014

Pokojowy Nobel dla Malali i Kailasha

Pokojowa Nagroda Nobla dla Malali Yousefzai z Pakistanu oraz Kailasha Satyarthiego z Indii. W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił ich zasługi w szerzeniu edukacji i walkę z przemocą wobec dzieci.
Pokojowy Nobel dla Malali i Kailashaflickr/PAP/EPA/VEGARD WIVESTAD GROTT
Posłuchaj
  • 10.10.14 Aleksandra Niżyńska „Nagroda pokazała, że Komitet Noblowski docenia osoby walczące o prawa i równość płci (…)”
  • 10.10.14 Halina Bortnowska: „Mam nadzieję, że dzisiejsze święto zdoła poruszyć ludzi (…)”
  • 10.10.14 Draginja Nadazdin - o Noblu
  • 10.10.14 Krzysztof Renik: „Dzisiejszy werdykt Komitetu Noblowskiego to jest wyraźny sygnał dla społeczeństw świata, że bez edukacji nie uda się uniknąć wojen i konfliktów (…)"
  • 10.10.14 Robert Walenciak „Obecnie Pokojowa Nagroda Nobla jest wyrazem poczucia siły naszej cywilizacji (…)”

W ocenie Aleksandry Niżyńskiej tegoroczni laureaci pokojowej Nagrody Nobla doskonale się uzupełniają, ponieważ walczą o zbliżone do siebie kwestie.

– Z jednej strony oboje walczą o dostęp do edukacji, a z drugiej o to, żeby dzieci nie musiały pracować i nie musiały znajdować się w sytuacji ekonomicznej, która zmuszałaby je do pracy – powiedziała ekspertka z Instytutu Spraw Publicznych.

Szefowa Amnesty International Draginia Nadażdin nie kryła radości na antenie Polskiego Radia 24 z werdyktu Komitetu Noblowskiego.

– Są to dwie osoby, które zaangażowały się w obronę młodych osób i pokazali, że w naszym współczesnym świecie potrzeba dużego otwarcia na prawa dziecka i prawo do edukacji – mówiła Draginia Nadażdin.

O słuszności wyboru Malali Yousefzai i Kailasha Satyarthiego jako tegorocznych laureatów pokojowej Nagrody Nobla przekonana jest także Halina Bortnowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

– Uważam, że jest to bardzo rozsądna decyzja, ponieważ przez takie postępowanie możemy podnieść na piedestał osoby, które troszczą się kosztem własnych cierpień o prawa człowieka. Mam nadzieję, że dzisiejsze święto zdoła poruszyć ludzi, choć wiem, że będzie ich niewielu – oceniła w PR24 członkini rady Fundacji.

Zdaniem Krzysztofa Renika dzisiejszy werdykt Komitetu Noblowskiego to jest wyraźny sygnał dla społeczeństw świata, że bez edukacji dziewcząt i bez zakazu zatrudniania dzieci nie uda się uniknąć przemocy i wojen. –  Edukacja jest jednym z tych elementów, które budują świadomość człowieka. Większość naszych konfliktów i sporów wynika z tego, że nie potrafimy prowadzić dialogów –powiedział Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia

Walka z dyskryminacją w Pakistanie

Pakistanka Malala Yousefzai walczy o podstawowe prawo każdego człowieka - prawo do edukacji. Wiele dziewczynek w Pakistanie pozbawionych jest możliwości kształcenia, ponieważ Talibowie są zdania, że kobiety nie są godne i zdolne do zdobywania wiedzy.

– Nagroda pokazała, że Komitet Noblowski docenia osoby walczące o prawa i równość płci. Malala ma zaledwie 17 lat, ale jest już bardzo doświadczona przez życie i walczy o to, żeby po prostu chodzić do szkoły. Dziewczyna wykazuję wielką odwagę, ale jest już także osobą polityczną – wskazywała specjalistka Instytutu Spraw Publicznych.

Prawa dziecka w Indiach

Kailasha Satyarthi z Indii jest aktywistą zaangażowanym w walkę na rzecz praw dzieci, które są więzione lub wykorzystywane do niewolniczej pracy. Dzięki działalności Kailasha Satyarthi od roku 1990 uwolnionych zostało 80 tys. dzieci. Osobę indyjskiego laureata przybliżyła na antenie Polskiego Radia 24 Draginia Nadażdin.

– Kailasha Satyarthi od 30 lat zaangażowany jest w obronę praw dzieci i wywiera wpływ na lokalne władze Indii, żeby problem dyskryminacji nieletnich nie był lekceważony – wyjaśniała w PR24 szefowa Amnesty International.

Nowe pokojowe znaczenie

Barack Obama, Lech Wałęsa, Jaser Arafat, Koffi Annan, Jimmy Carter - to tylko niektórzy laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Nagroda co roku na ogół budzi emocje.

Zdaniem publicysty Roberta  Walenciaka Pokojowa Nagroda Nobla jest wyrazem poczucia siły naszej cywilizacji. – Dziś ta nagroda jest zupełnie inaczej postrzegana. Z punktu widzenia europejskiego  systemu wartości praca dzieci jest nie do zaakceptowania. Nasz system wartości jest słuszny i lepszy gdyż buduje świat pokoju – podkreślił Gość PR24.

PR24/GM