Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 19.10.2014

Rocznica uprowadzenia i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Mija 30 rocznica męczeńskiej śmierci kapelana warszawskiej "Solidarności", księdza Jerzego Popiełuszki. To był mord polityczny na człowieku, który zagrażał komunistycznemu systemowi – przypominają historycy. Ksiądz Jerzy został zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki.
Posłuchaj
  • 19.10.14 Teresa Boguszewska: „Dla księdza Jerzego nienawiść była obcym słowem (…)”

Ksiądz Jerzy zginął za wiarę w Jezusa Chrystusa i wierność Kościołowi. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci było prowadzenie, w stanie wojennym, mszy świętych w intencji Ojczyzny.

Teresa Boguszewska, autorka wierszy poświęconych pamięci ks. Jerzego na antenie Polskiego Radia wspominała o wyjątkowości i znaczeniu tych Eucharystii. – Nie opuściłam żadnego nabożeństwa. To były naprawdę niezwykłe spotkania. Ksiądz Jerzy szczególnie modlił się i zabiegał o jedność. W trakcie tych obrzędów wszyscy byliśmy razem – wspominała Gość PR24.

Na mszach świętych kapelana były recytowane wiersze Teresy Boguszewskiej. Dla autorki tych epigramów ksiądz Jerzy był świętym człowiekiem. – Zdumiewające dla mnie było to, że dla niego słowo nienawiść nie istniało i było mu zupełnie obce. W momencie wielkich przemian w Polsce takich jak wybór papieża, powstanie Solidarności, stan wojenny zaczęłam pisać wiersze, które były dostarczane księdzu Jerzemu. Publicznie mój wiersz po raz pierwszy został przeczytany w sierpniu 1982 roku  – powiedziała Teresa Boguszewska.

W Górsku powstało Centrum Edukacji Młodzieży im. Księdza Jerzego Popiełuszki. Kierownik centrum ksiądz dr Paweł Nowogórski podkreślił, że cierpienie i świętobliwość księdza Jerzego wciąż jednoczy ludzi. – Ksiądz Jerzy wiele wycierpiał. Jego męka świadczy o tym, że można żyć miłością, modlitwą i ewangelią. I tak jak sam powtarzał trzeba zło dobrem zwyciężać – zaznaczył Gość PR24.

Ksiądz doktor Karol Dąbrowski, autor muzyki i tekstu pieśni „Ojczyzno ma”, która powstała w pierwszym dniu stanu wojennego opowiedział  w PR24 jak doszło do włączenia jego pieśni do Mszy świętych księdza Jerzego.

Duchowny mimo prowokacji i medialnej nagonki nie ugiął się przed komunistycznymi władzami. Za zabicie duchownego skazano Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego. Ich przełożony pułkownik Adam Pietruszka został skazany za sprawstwo kierownicze zbrodni.

 

PR24/Paulina Olak