Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 29.11.2014

Refundacja do reformy

Działająca od trzech lat ustawa refundacyjna jest dobrze oceniania przez resort zdrowia, ale już zdecydowanie mniej pochlebne noty dają jej pacjenci. W ocenie niezależnej Fundacji MyPacjenci, wprawdzie dzięki ustawie ceny leków maleją, ale beneficjentami tych spadków wcale nie są pacjenci.
Refundacja do reformyflickr/NVinacco
Posłuchaj
  • 29.11.14 Ewa Borek „Ustawa refundacyjna to bardzo zawiły akt prawny, zwłaszcza z perspektywy pacjentów (…)”

Ponad połowa respondentów (54%) twierdzi, iż ich roczne wydatki na leki wzrosły znacząco po wprowadzeniu w życie ustawy refundacyjnej w 2012 roku. Zdaniem Ewy Borek, z Fundacji MyPacjenci stało się to za sprawą skomplikowanych wymogów, które musi spełnić zarówno lekarz, jak i pacjent, by zakupić lek refundowany.

–Ta ustawa w swoich założeniach miała poprawić dostępność pacjentów do nowoczesnych terapii, leków w ogóle i zmniejszyć ich poziom dopłat. Pomimo zadowolenia resortu zdrowia, to się nie udało. Pacjent zazwyczaj płaci pełną wartość leków w aptece, ponieważ refundacja jest uzależnione od tego, czy lekarz, który przepisuje receptę, ma podpisaną dodatkową umowę z NFZ. Połowa lekarzy takich umów nie podpisała – tłumaczyła rozmówczyni PR24.

Ewy
Ewy Borek; foto: PR24/MR

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz