Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 03.12.2014

Metody leczenia raka płuca

Rak płuc stanowi blisko 90 proc. wszystkich nowotworów układu oddechowego i jest najbardziej złośliwym nowotworem na świecie. W leczeniu raka płuc, jak w przypadku wszystkich chorób nowotworowych, najważniejszy jest czas, a niestety wielu chorych dowiaduje się o schorzeniu zbyt późno.
Tadeusz Orłowskifot.PR24MSTadeusz Orłowski/fot.PR24/MS
Posłuchaj
  • 03.12.14 Prof. Tadeusz Orłowski: „Blisko 90 proc. chorych na raka płuc to palacze (…)”

Rokowania w przypadku raka płuc są najlepsze w momencie wczesnego wykrycia choroby, ale chory najczęściej dowiaduje się o nowotworze, gdy jest już za późno. Jak wskazuje prof. Tadeusz Orłowski najwięcej Polaków umiera właśnie na raka płuc.

– Do niedawna rak płuc był przyczyną zgonów głownie wśród mężczyzn, ale od dwóch lat jest także pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet. Jest to zjawisko bardzo niepokojące, ponieważ spada zachorowalność na raka płuc mężczyzn, a rośnie wśród kobiet, które częściej umierają na ten nowotwór – wskazywał w PR24 kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Leczenia raka płuc

W kwestii leczenia raka płuc Polska nie odbiega od standardów światowych. Proces i sposób leczenia, a także objawy nowotworu przybliżył Gość PR24.

– W przypadku raka płuc niesłychanie ważny jest czas. Jeśli zmiana wykryta jest i usunięta odpowiednio wcześnie, to wówczas pacjent ma duże szanse na wyleczenie. Objawy raka płuc nie są charakterystyczne. Zmiana dotyczy głównie kaszlu osoby palącej. Dalej mogą być to nawracające bez przyczyny stany zapalne z odkrztuszaniem krwi. Wówczas niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza – wyjaśniał prof. Tadeusz Orłowski.

Kontrowersje wokół e-papierosa

Osoby próbujące rzucić palenie często zamieniają zwykły papieros na e-papieros, który prezentowany jest jako mniej szkodliwy dla zdrowia. Gość PR24 wyraźnie zaznaczył, że nie jest to dobre rozwiązanie.

– Palacz e-papierosa nie wie, co pali. Skład podgrzewanych w e-papierosie płynów różni się od siebie w zależności od marek i serii produkcji. Są tam także substancje chemiczne, które podgrzewane i odparowane dostają się do organizmu i są to środki szkodliwe. W tej parze pojawiają się także nikiel i chrom, które szkodliwe są i dla palacza, i dla odtoczenia – tłumaczył kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy.

Gościem „Rozmów o Zdrowiu” był także ppłk dr n. med. Robert Brzozowski, który przybliżył rolę lekarzy polowych w Afganistanie.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Henryka Szrubarza!

PR24/GM