Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 22.12.2014

Geneza świąt Bożego Narodzenia

Korzenie świąt Bożego Narodzenia są głębokie i sięgają zarania naszej cywilizacji. W liturgii Kościoła Zachodniego (katolickiego) święta były znane już z początkiem IV wieku naszej ery. O genezie, przeobrażaniu się i znaczeniu zbliżających się świąt opowiadał w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Ołdakowski, szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia.
Geneza świąt Bożego Narodzeniaflickr/Mariusz Pracki
Posłuchaj
  • 22.12.14 Ks. Krzysztof Ołdakowski: „Jednym z najgłębszych sensów świąt Bożego Narodzenia jest pochylenie się nad dzieckiem i odkrycie go w sobie (…)”

Jezus Chrystus urodził się ok. 2000 lat temu. Jego narodzenie Kościół katolicki świętuje jednak dopiero od ok. IV wieku. Od tego momentu były również wprowadzane różne tradycje i zwyczaje świąteczne, które znamy obecnie, jak dzielenie się opłatkiem, ubieranie choinki czy chodzenie na Pasterkę.

– W IV wieku święta Bożego Narodzenia wyglądały podobnie. Zawsze w centrum była Eucharystia. To jednak, w jaki sposób dzisiaj świętujemy, pojawiało się oczywiście w różnym czasie. Na przykład franciszkanie wprowadzili tradycję żłóbka, a choinka pojawiła się około XIX wieku i przywędrowała z Niemiec – powiedział jezuita.

Symbole bez treści?

Boże Narodzenie to zasadniczo święto religijne. Jednak wiele elementów chrześcijańskiego świętowania, jak obdarowywanie się prezentami, wieczorna wieczerza wigilijna czy śpiewanie kolęd przeniknęło do tradycji świeckiej. Zdaniem gościa PR24 świętowanie laickie jest pozbawione właściwego sensu, jakim jest wcielenie Boga.

– Święta Bożego Narodzenia dla człowieka wierzącego, jeżeli odetnie się od nich Jezusa Chrystusa, są puste i nie mają sensu. Pozostaje tylko ten zewnętrzny entourage, a więc folklor, drobnomieszczańska choinka i symbole wyprane z treści, których sensu nie rozumie się głębiej – mówił rozmówca PR24.

PR24 / dds