Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 13.01.2015

Górnictwo: branża bez przyszłości

– Nie da się restrukturyzować przemysłu górniczego bez zamknięcia niektórych kopalń – stwierdził w Polskim Radiu 24 Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych. Na Śląsku nadal trwają protesty przeciwko likwidacji zakładów pracy.
Maciej BukowskiMaciej BukowskiPR24/MR
Posłuchaj
  • 13.01.15 Maciej Bukowski: „Zmierzch górnictwa jest widoczny w całej Europie (…)”

Rządowy plan restrukturyzacji Kompanii Węglowej zakłada m.in. zamknięcie czterech kopalni węgla kamiennego – „Bobrek-Centrum”, „Sośnica-Makoszowy”, „Brzeszcze” i „Pokój”. Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Maciej Bukowski, branża górnicza przeżywa kryzys nie tylko w Polsce.

– Zmierzch górnictwa jest widoczny w całej Europie. W Niemczech zamykane są ostatnie kopalnie, a w takich krajach jak Belgia czy Francja, już zakończono wydobywanie węgla. Górnictwo węgla kamiennego także nie jest rentowne w Czechach. Polska nie jest wyjątkiem – tłumaczył ekspert.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że przyczyną rosnących kosztów wydobycia węgla kamiennego jest coraz gorsza dostępność wartościowego surowca.

– W Europie węgiel kamienny wydobywa się już od ponad 150 lat. Wysokiej jakości surowieć, który znajdował się blisko powierzchni, już został wydobyty. Teraz eksploatowane są złoża trudniej dostępne. To sprawia, że koszty wydobycia węgla są coraz większe – wyjaśniał Maciej Bukowski.

Ekspert wskazywał w PR24, że węgiel nie jest już fundamentem polskiej gospodarki i wydobywanie surowca nad Wisłą wcale nie jest konieczne.

– Polska gospodarka jest zróżnicowana. Węgiel jest tylko jednym z surowców, który wykorzystuje się przy produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Trzeba też zauważyć, że jego pozyskiwanie w wielu miejscach świata jest tańsze niż w Polsce. Możemy sprowadzać węgiel z innych państw– mówił Bukowski.

Polskie Radio 24/mp