Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 15.01.2015

Stopy procentowe bez zmian

Podczas środowego posiedzenia Rada Polityka Pieniężnej zdecydowała się na pozostawienie stopy procentowej na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że w skali rocznej stopa NBP nadal będzie wynosić 2 proc.
Stopy procentowe bez zmianflickr/Dr. Propaganda
Posłuchaj
  • 15.01.15 Piotr Bujak: „Deflacja w Polsce wiąże się z głębokim spadkiem cen żywności i paliw (…)”

Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów AVIVA zaznaczył w Polskim Radiu 24, że decyzja, którą podjęła Rada Polityki Pieniężnej nie jest dla niego zaskoczeniem.

- W komunikacie, który wydała Rada jest informacja o tym, że obniżka może nastąpić jeśli deflacja, czyli spadek ogólnego poziomu cen, potrwa dłużej. Dlatego w moim przekonaniu Rada Polityki Pieniężnej w ciągu najbliższych miesięcy zdecyduje się na obniżkę stóp – ocenił Majtkowski.

Gość PR24 zwrócił uwagę na to, że tym samym bez zmian pozostanie również oprocentowanie kredytów i lokat. Jego zdaniem obniżka stóp o 25 punktów bazowych przyniesie korzyści dla tych, którzy spłacają kredyty w polskiej walucie.

Obniżka może nastąpić

Przewodniczący Rady profesor Marek Belka w trakcie posiedzenia zaznaczył, że oczekiwana przez część ekonomistów obniżka stóp nie pomogłaby przywrócić tempa wzrostu cen w okolice celu inflacyjnego wynoszącego 2,5 procent. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli wzrost PKB spowolni.

Do słów marka Belki odniósł się Piotr Bujak, szef działu analiz ekonomicznych PKO BP, który zwrócił uwagę na to, że kolejne obniżki stóp procentowych nie są jednak przesądzone.

- Spadające ceny ropy naftowej spowodują, że deflacja w Polsce utrzyma się co najmniej do połowy roku. Dane świadczące o tym, że nasza gospodarka spowalnia zmuszą RRP do obniżenia stóp. Moim zdaniem marzec jest tym miesiącem, w którym RPP może podjąć decyzję o obniżce stóp – wyjaśnił Piotr Bujak.

Goście „Pulsu Gospodarki” rozmawiali również o najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących deflacji oraz o spadających cenach żywności.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Krzysztofa Rzymana!

Polskie Radio 24/op

tagi: