Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 21.01.2015

UE buduje niezależność energetyczną

– Energetyczne uzależnienie od Rosji jest niebezpieczne dla Unii Europejskiej – wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Księżopolski z Ośrodka Analiz Politologicznych. W Brukseli trwa debata nad projektem raportu o Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego. Cel: budowa niezależności energetycznej Wspólnoty.
UE buduje niezależność energetyczną
Posłuchaj
  • 21.01.15 Dr Krzysztof Księżopolski: „Wprowadzenie nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego jest niezbędne (…)

Rozpatrywany dokument zakłada m.in. utworzenie wewnętrznego rynku energetycznego Unii Europejskiej. Zapis proponuje także dywersyfikację importu surowców, aby Wspólnota stała się niezależna od dostawców, którzy stali się niewiarygodni.

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Magdalena Skajewska zwróciła uwagę w Polskim Radiu 24, że chodzi przede wszystkim o dostawy z Rosji. Dodała jednocześnie, że z projektem zgadzają się niemal wszystkie siły polityczne w Brukseli.

– Budowa zintegrowanego rynku energii i budowa niezależności od zewnętrznych dostawców spotyka się ze zgodą większości opcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Bardzo dużo mówi się o unii energetycznej -– wskazywała korespondentka.

Dr Krzysztof Księżopolski z Ośrodka Analiz Politologicznych UW zgodził się, że opracowanie nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego dla Unii Europejskiej jest niezbędne.

– Bez przyjęcia rozwiązań na poziomie europejskim będziemy skazani na działania pojedynczych państw, co jest bardzo nieefektywne i nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Unia nie dysponuje własnymi zasobami surowców energetycznych i prowadzi ich import wydając 0,3 swojego PKB – wyjaśniał gość PR24.

Ekspert z Ośrodka Analiz Politologicznych zwrócił uwagę, że przy okazji raportu o Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego powraca kwestia odnawialnych źródeł energii i ich wykorzystania w Polsce.

– Istnieje wiele technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i ich zastosowanie zależy przede wszystkim od społeczności lokalnych. Mieszkańcy gmin i powiatów powinni zdecydować się, czy są gotowi na budowę wiatrowych, wodnych lub słonecznych elektrowni – mówił dr Krzysztof Księżopolski.

Polskie Radio 24/gm