Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 07.02.2015

Przedwojenny humor z Kabaretem Dudek

Mija 50 lat, od kiedy Kabaret Dudek po raz pierwszy rozbawił Polaków. Skecze wykonawców nie straciły na aktualności – dzisiaj uznawane są za kultowe. Polskie Radio miało udział w sukcesie humorystów. - To właśnie Polskie Radio zadbało o nagłośnienie w kawiarni „Nowy Świat”, gdzie odbywały się przedstawienia – mówił Roman Dziewoński, syn założyciela kabaretu.
Jan Kobuszewski i Wiesław Michnikowski, Kabaret Dudekfot.wikipedia.orgJan Kobuszewski i Wiesław Michnikowski, Kabaret Dudek/fot.wikipedia.org
Posłuchaj
  • 7.02.2015 Roman Dziewoński: „To właśnie Polskie Radio zadbało o nagłośnienie w kawiarni „Nowy Świat”, gdzie odbywały się przedstawienia kabaretu (…).”

Krytycy okrzyknęli Kabaret Dudek ostatnim kabaretem, który działał w oparciu o międzywojenną tradycję. Za twórcę grupy oraz formuły opartej na humorze międzywojennym uważa się Edwarda Dziewońskiego.
– Kabaret Dudek miał charakter literacko-aktorsko-satyryczny. Ta forma już zanikła. Ojciec próbował wskrzesić tradycję przedwojennego kabaretu. Namówili go do tego: Irena Kwiatkowska, Basia Rylska i Wiesio Michnikowski – opowiadał w Polskim Radiu 24 syn założyciela kabaretu, Roman Dziewoński.
Jak wspomina, geneza nazwy kabaretu była niezwykle prosta. Do Edwarda Dziewońskiego przylgnął pseudonim „Dudek”, dlatego gdy zakładał grupę nie wahał się i użył swojego przydomka, który od tej pory firmował dokonania wykonawców i w krótkim czasie stał się synonimem poczucia humoru w najlepszym wydaniu.
Roman Dziewoński na antenie Polskiego Radia 24 podkreślił, że publiczna rozgłośnia pomogła humorystom po wodzą jego ojca. – To właśnie Polskie Radio zadbało o nagłośnienie w kawiarni „Nowy Świat”, gdzie odbywały się przedstawienia kabaretu – opowiadał rozmówca Polskiego Radia 24.
W Kabarecie Dudek tworzyły i występowały najwybitniejsze postacie polskiej sceny artystycznej: Jan Kobuszewski, Irena Kwiatkowska, Jerzy Wasowski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski. Pomimo tego, że kabaret dawał występy tylko przez dziesięć lat, zdołał zapisać się w pamięci Polaków skeczami tj. „Duży sęk”, „Ucz się Jasiu” czy „Upupa epops”.
Polskie Radio 24/dm