Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 11.05.2015

Konflikt macedońsko-albański

W kotle bałkańskim ogień nie wygasł. Macedonia była świadkiem dramatycznych wydarzeń. W walce z terrorystycznym oddziałem Kosowa zginęło w miniony weekend 8 macedońskich policjantów i 14 członków tej grupy. Wojciech Stanisławski z "Rzeczpospolitej" mówił w Polskim Radiu 24 o konflikcie macedońsko-albańskim.
Pogrzeb ośmiu oficerów macedońskiej policji zabitych przez terrorystów w mieście Kumanovofot.PAPEPAGEORGI LICOVSKIPogrzeb ośmiu oficerów macedońskiej policji zabitych przez terrorystów w mieście Kumanovo/fot.PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI
Posłuchaj
  • 11.05.15 Wojciech Stanisławski: „Wielka Albania jest jedynie straszakiem. Nikt z poważnych polityków albańskich nie podnosi tego hasła (…)”.

W skład grupy, która zaatakowała posterunek policji w macedońskim Kumanowie wchodzili obywatele Kosowa, Macedonii i Albanii. Macedońskie MSW podkreśla, że terroryści mieli planować ataki na państwowe instytucje. Z kolei według opozycyjnych mediów, dwie grupy kryminalne z Kosowa były wynajęte, by odwrócić uwagę od antyrządowych nastrojów.

– Konflikt między władzami macedońskimi a mniejszością albańską, wspieraną przez uchodźców z Kosowa, przeszedł w fazę zbrojną. Przeliczając liczbę ofiar w Kumanowie na warunki polskie, wychodzi, że w Polsce zginęłoby 400 osób, aresztowanych byłoby ponad pół tysiąca, a rannych 700 policjantów. To więc ogromna skala – podkreślał Wojciech Stanisławski.

W Macedonii ogłoszono żałobę narodową, a w Skopje – stolicy Macedonii – trwają demonstracje.

W Poniedziałkowym Atlasie Politycznym była również mowa o tureckich kontrowersjach wokół kampanii wyborczej Recepa Tayyipa Erdogana i problematyczności kary śmierci wykonywanej na przemytnikach narkotyków w Indonezji.

Gośćmi Grzegorza Dobieckiego byli Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Sergiusz Prokurat z Centrum Studiów Polska-Azja.

Polskie Radio 24/dds