Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 27.09.2015

Przywracanie pamięci o ofiarach komunizmu

36 kamiennych jasnych bloków formujących zwarty czworokąt, na którym znajdują się m.in. polskie godło i inskrypcje. Tak wygląda Panteon-Mauzoleum upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, który dziś odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O przywracaniu pamięci ludzi walczących z komunistycznym systemem mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Wichowska z Instytutu Pamięci Narodowej, autorka książki pt. „Łączka”.
Posłuchaj
  • 27.09.15 Karolina Wichowska: „Na Łączce znajdują się jeszcze szczątki ok. 90 ofiar komunizmu (…)”.

Mauzoleum zostało umiejscowione w Kwaterze na Łącze, gdzie pochowano pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945-1956. Przy okazji odsłonięcia Panteonu dokonano również uroczystego pochówku 35 ofiar terroru komunistycznego. Uroczystości miały podniosły i narodowy charakter. Msza żałobna została odprawiona na Placu Piłsudskiego. Następnie kondukt przeszedł na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Ponad 20 lat musieli czekać ludzie, którzy oddali życie w walce z zaborcą, na to, by we właściwy sposób ich działalność i śmierć za ojczyznę zostały upamiętnione. Karolina Wichowska powiedziała, że kolejnym rządom, które sprawowały władzę w naszym kraju po 1989 roku, zabrakło odpowiedniej determinacji w tej kwestii.

– Tej silnej woli podtrzymania pamięci o ofiarach komunizmu nie zabrakło rodzinom pomordowanych. Prezes IPN, Pan Łukasz Kamiński przyznał, że prace rozpoczęły się późno, ale na szczęście nie za późno, gdyż jeszcze żyją najbliżsi, dzięki którym możemy dokonać identyfikacji i potwierdzenia tożsamości szczątków ofiar – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/db

 

tagi: