Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 18.10.2015

W Brukseli zapadły decyzje w sprawie uchodźców

Zaakceptowanie planu współpracy z Turcją oraz zwiększenie uprawnień Frontexu – agencji chroniącej zewnętrzne granice Unii Europejskiej. W Brukseli przywódcy państw członkowskich już po raz czwarty spotkali się, by szukać rozwiązań dla trwającego kryzysu imigracyjnego. W audycji Świat w powiększeniu pisarka Marta Mazuś odniosła się do podjętych decyzji i przedstawiła obecną sytuację uchodźców.
Posłuchaj
  • 18.10.15 dr Łukasz Jasina: „Bruksela nie ma konkretnego pomysłu na rozwiązanie bieżących problemów (…)”.

Wynegocjowany przez Komisję Europejską plan współpracy z Turcją, będącą głównym krajem tranzytowym dla uciekinierów z Syrii, ma pomóc zahamować napływ uchodźców. W zamian za dodatkowe środki finansowe, ożywienie procesu akcesyjnego i liberalizację wizową z Unią turecki rząd zobowiązał się do skuteczniejszej ochrony granicy z Grecją, a także utworzenia sześciu nowych obozów przeznaczonych dla dwóch milionów osób.

Frontex ma m.in. dostać uprawienia do odsyłania nielegalnych imigrantów (agencja będzie mogła o tym sama decydować; teraz to uprawnienie państw członkowskich).

– Są to jedynie punktowe rozwiązania, którymi ciężko będzie rozwiązać kryzys migracyjny. Jeżeli nie zostaną wymyślone inne wyjścia z tej sytuacji, to może się okazać, że struktura mająca zapewnić poczucie bezpieczeństwa swoim członkom rozpadnie się na naszych oczach – powiedział dr Łukasz Jasina z Kultury Liberalnej.

Według ekspertów, w poczynaniach Unii Europejskiej, w kwestii rozwiązania kryzysu dominuje chaos i doraźna polityka. Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, przyznała, że wpływ mają na to w dużej mierze odmienne interesy poszczególnych państw członkowskich.

– Część krajów Wspólnoty niestety nie ma pomysłu na to, w jaki sposób rozwiązać problemy związane z migrantami. Szef Rady Europejskiej – Donald Tusk – zwracał uwagę na uszczelnienie granic zewnętrznych Unii. Niestety wybrzeża Włoch lub Grecji są niezwykle dziurawe, co ułatwia i zachęca imigrantów do wypraw na kontynent europejski – dodała.

W Niemczech, które uchodzą za lidera Unii Europejskiej, wzmaga się wewnętrzny opór przeciwko liberalnej polityce Angeli Merkel wobec przyjmowania uchodźców. Jest to zauważalne nawet w jej rodzimej partii CDU. O problemach niemieckiej kanclerz mówił Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/db/MR

tagi: