Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 07.12.2015

Problemy służby zdrowia

Podstawowa opieka zdrowotna nie działa wystarczająco skutecznie na rzecz zachowania zdrowia, zapobiegania chorobom i ich wczesnego wykrywania. Tak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Tymczasem nowy minister zdrowia – Konstanty Radziwiłł – postuluje zwiększenie finansowania służby zdrowia.
Posłuchaj
  • 07.12.15 Dr Jerzy Gryglewicz: „Polski system opieki zdrowotnej zasilany jest stosunkowo niską kwotą”.

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. służby zdrowia z Uczelni Łazarskiego, problemem rodzimej służby zdrowia w dużej mierze jest rzeczywiście niewystarczające finansowanie.

– Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że polski system opieki zdrowotnej zasilany jest stosunkowo niską kwotą. Wydajemy na ochronę zdrowia 4,5 procent PKB, podczas gdy państwa Unii Europejskiej przeznaczają na ten cel 8-9 proc. budżetu – mówił ekspert.

Konstanty Radziwiłł uważa, że nakłady na system opieki zdrowotnej powinny wzrosnąć do 6 procent PKB. – To absolutne minimum, na bazie którego powinniśmy mieć zapewniony przyzwoity poziom środków przeznaczanych na system ochrony zdrowia – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz.

Nowy minister zdrowia proponuje przejście z finansowania ubezpieczeniowego do budżetowego i stopniową likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mp