Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 04.01.2016

Prywatność kontra bezpieczeństwo

Czy w kontekście ostatnich zamachów terrorystycznych, większa inwigilacja obywateli staje się uzasadniona? Zakłada ją projekt nowelizacji ustawy o policji. – Wszystkie badania dotyczące bezpieczeństwa wskazują jednoznacznie, że z chwilą, kiedy dochodzi do kampanii terrorystycznych, społeczeństwo zgadza się na ograniczenie swobód obywatelskich – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa, Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
Czy jesteśmy gotowi, aby poświęcić prywatność w imię zwiększonego bezpieczeństwa?fot.flickrbareformCzy jesteśmy gotowi, aby poświęcić prywatność w imię zwiększonego bezpieczeństwa?/fot.flickr/bareform
Posłuchaj
  • 04.01.16 Andrzej Mroczek: „Nowelizacji ustawy o policji normuje pewne czynności, które wcześniej były stosowane, ale nie były uwypuklone w nazewnictwie (…)”.

Według projektu nowelizacji ustawy o policji, kontrola operacyjna ma polegać na: podsłuchu, podglądzie osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne", kontroli korespondencji, w tym elektronicznej, kontroli przesyłek, utrwalaniu danych z informatycznych nośników danych, urządzeń telekomunikacyjnych oraz systemów informatycznych i teleinformatycznych.

– Ta nowelizacja normuje pewne czynności, które wcześniej były stosowane, ale nie były uwypuklone w nazewnictwie. Skraca również pewne ścieżki. Policja nie chce kontrolować naszego życia osobistego, tylko chronić nasze bezpieczeństwo – zapewniał gość Polskiego Radia 24.

Więcej analiz w całej audycji.

Z Andrzejem Mroczkiem rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

 

tagi: