Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Luiza Bebłot 06.02.2016

Rękopis rotmistrza Pileckiego

Fundacja „Łączka” udostępniła nieznany szerszemu gronu odbiorców życiorys Witolda Pileckiego. Dotychczas dokument znajdujący się w Centralnym Archiwum Wojskowym był znany jedynie historykom. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówiła Beata Sławińska z Fundacji „Łączka”.
Nieznany do tej pory dokument - życiorys napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.Nieznany do tej pory dokument - życiorys napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego. facebook.com/fundacjalaczka
Posłuchaj
  • 06.02.16 Beata Sławińska: „Gdy czytałam życiorys rtm. Pileckiego, zrozumiałam skąd wzięła się jego niezłomna postawa”.

Opublikowany, pisany własnoręcznie życiorys Witolda Pileckiego powstał w czerwcu 1926 roku w Wilnie. Rozpoczyna się słowami „Dziadowie moi brali czynny udział w powstaniu 1863 roku”. – Gdy powstawał dokument, rotmistrz miał 25 lat, był młodym mężczyzną, ale już doświadczonym. Przez historię rodziny i koleje własnego życia – wskazywała w Polskim Radiu 24 Beata Sławińska.

– Z życiorysu rtm. Pileckiego dowiadujemy się, że przez fakt, iż jego rodzina była rozdzielona - ojciec mieszkał w Rosji, a on wraz z rodzeństwem był w Polsce - spadł na niego obowiązek utrzymywania rodziny – relacjonował gość Polskiego Radia 24.

– Dokument pokazuje też, że Witold Pilecki był zaangażowany w działalność społeczną i harcerską. Dowiadujemy się też, że miał problemy związane z edukacją. Nie mógł się dostać do rządowego gimnazjum, ponieważ w tego typu szkołach nie mogli się uczyć Polacy. Potem podjął naukę w szkole handlowej, ale musiał ją przerwał – opowiadała Beata Sławińska.

– Gdy czytałam życiorys rtm. Pileckiego, zrozumiałam skąd wzięła się jego niezłomna postawa – pointował gość Polskiego Radia 24.

Rotmistrz Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, jednym z organizatorów ruchu oporu w KL Auschwitz. Po II wojnie światowej został skazany przez władze komunistycznej Polski na karę śmierci.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mp/lui

tagi: