Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 14.02.2016

Wirtualny Skansen Wraków w Muzeum Morskim w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku realizuje projekt, dzięki któremu każdy może poczuć się jak podwodny archeolog. Czynny jest już bowiem Wirtualny Skansen Wraków – strona internetowa, która zaprasza do interaktywnej wycieczki po wrakach znajdujących się w Zatoce Gdańskiej. O szczegółach tego pasjonującego przedsięwzięcia mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Bednarz, kierownik projektu.
Fotogrametria 3D to technika polegająca na wykonaniu  z różnej perspektywy i pod różnym kątem - tysięcy podwodnych zdjęć , które połączone z użyciem programu komputerowego w odpowiednie sekwencje, tworzą bardzo dokładny przestrzenny model danego obiektufot. www.nmm.plFotogrametria 3D to technika polegająca na wykonaniu – z różnej perspektywy i pod różnym kątem - tysięcy podwodnych zdjęć , które połączone z użyciem programu komputerowego w odpowiednie sekwencje, tworzą bardzo dokładny przestrzenny model danego obiektu/fot. www.nmm.pl
Posłuchaj
  • 14.02.16 dr Tomasz Bednarz: „W Zatoce Gdańskiej znajduje się ok. 30 wraków, które chcemy umieścić w Wirtualnym Skansenie (…)”.

Głównym założeniem Wirtualnego Skansenu Wraków jest wykonanie trójwymiarowej dokumentacji wraków drewnianych jednostek z dna Zatoki Gdańskiej. Przygotowania do uruchomienia projektu trwały ponad rok. Przez ten czas wykonano ponad 60 tys. zdjęć obiektów podwodnych.

– Na jeden wrak przypada nawet ok. 10 tys. zdjęć, które po odpowiedniej obróbce komputerowej pozwalają na wykonanie modeli statków spoczywających na głębokości ok. 30 metrów. Jednak muszę przyznać, że interesujemy się wrakami leżącymi nawet na głębokości 80 metrów. Do tego zadania będziemy musieli wykorzystać odpowiednie podwodne pojazdy i roboty – powiedział dr Tomasz Bednarz.

Prezentowane modele wraków są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów zalegających na dnie Zatoki Gdańskiej. Do końca roku Narodowe Muzeum Morskie planuje umieścić w Wirtualnym Skansenie 13 wraków z Zatoki Gdańskiej, a w następnych latach systematycznie wzbogacać stronę o kolejne stanowiska archeologiczne.

Modele obiektów podwodnych zamieszczonych w Wirtualnym Skansenie Wraków można oglądać przy użyciu urządzeń do wirtualnej rzeczywistości. Potęguje to dodatkowo uczucie trójwymiarowości i przestrzenności prezentowanych wraków.

Modele wraków można zwiedzać pod adresem www.wsw.nmm.pl/

Polskie Radio 24/db

 

tagi: