Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 14.03.2016

Niemcy czas zmian – Debata Międzynarodowa Polskiego Radia

W Studiu im. Władysława Szpilmana odbyła się pierwsza Wielka Debata pt. „Niemcy – czas zmian”. Organizatorem wydarzenia było Polskie Radio oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Tematem dyskusji były zmiany, jak nastąpiły w Niemczech pod wpływem kryzysu migracyjnego.
Posłuchaj
  • 14.03.16 Debata Polskiego Radia

Uczestnikami Wielkiej Debaty Polskiego Radia 24 byli specjalni goście - Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i profesor Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.

Europa zmaga się z największym kryzysem emigracyjnym we współczesnej historii. Na kontynent przybyły setki tysięcy uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki – przede wszystkim z ogarniętej wojną Syrii. Miejscem, do którego przybywają są Niemcy. Jak kryzys migracyjny zmienia Niemcy, a przez to Europę?

– Migracja zmienia Niemcy nie od roku czy dwóch, ale od kilkudziesięciu lat. Jednak obecnie pod wpływem napływu miliona uchodźców w ubiegłym roku, Niemcy zmienili się w sposób zdecydowany, w tym swoje preferencje partyjne – powiedział Cornelius Ochmann.

– W pierwszej fazie kryzysu migracyjnego doszedł do głosu mesjanizm niemiecki. Media niemieckie od rana do wieczora opowiadały o losach uchodźców. W drugiej fazie – po Kolonii – nastąpiła zupełna zmiana nastawienia politycznego do uchodźców. Niemcy dotąd radziły sobie z migrantami, ale z kolejnym milionem uchodźców już nie. Dlatego zamknięcie szlaku bałkańskiego było wybawieniem – utrzymywał Zdzisław Krasnodębski.

Cornelius Ochmann to dyrektor i członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, specjalista ds. polityki europejskiej, relacji UE-Rosja oraz Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi. Studiował na uniwersytetach w Moguncji i we Wrocławiu. Przebywał na pobytach badawczych w Moskwie i Jerozolimie, doradzał Ministerstwu Spraw Zagranicznych Niemiec i europejskim instytucjom w relacjach z krajami Europy Wschodniej.

Profesor Zdzisław Krasnodębski jest socjologiem, filozofem społecznym, publicystą, posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Profesor na Uniwersytetach w Kassel i w Bremie. W latach 2001–2011 był również profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykładał m.in. na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, Columbia University, oraz w Princeton University. Zasiadał w Radzie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Spotkanie, które odbyło się w studiu im. Władysława Szpilmana w siedzibie głównej Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85, poprowadził Grzegorz Ślubowski – szef Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. Debatę ubogaciły głosy publiczności oraz reportaże Agaty Kasprolewicz.

Polskie Radio 24

 

tagi: