Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 24.03.2016

Symbolika i obrzędowość Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, najważniejszego czasu w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Dzień upamiętnia ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Symbolikę i obrzędy towarzyszące dniu Wielkiego Czwartku objaśniali w Polskim Radiu 24 ks. Rafał Sztejka, ks. Paweł Rytel-Andrianik i o. Jacek Szymczak.
Posłuchaj
  • 24.03.16 Ks. Rafał Sztejka: „W Wielki Czwartek przeżywamy tajemnicę ustanowienia Eucharystii  (…)”.
  • 24.03.16 Ks. Paweł Rytel-Andrianik i o. Jacek Szymczak o Wielkim Czwartku

W Wielki Czwartek rano w kościołach katedralnych odprawiana jest uroczysta msza święta sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń podczas sakramentów. W trakcie tej mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. W kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem – Msza Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia Eucharystii.

Ks. Rafał Sztejka wyjaśnił, że jednym z najważniejszych symboli liturgii Wielkiego Czwartku jest obmycie stóp.

Ks.  Rafał Sztejka; Foto: PR24/JW Ks. Rafał Sztejka; Foto: PR24/TB

– Po wieczerzy Jezus przepasa się prześcieradłem i obmywa stopy swoim uczniom mówiąc, aby czynili podobnie. Obmycie stóp niesie bardzo mocne przesłanie i to jeden z najmocniejszych gestów w roku Kościoła. To znak wielkiej miłości i heroicznej służby, ponieważ w czasach Chrystusa gest ten wykonywali niewolnicy. Kapłana pokazuje zatem, że chce być dla ludzi sługą aż do niewolnictwa. Rezygnuje ze swoich przywilejów i swojego ja, aby tylko oddać się służbie – powiedział duchowny.

Ojciecj Jacek Szymczak zwrócił uwagę, że wraz z Wielkim Czwartkiem rozpoczyna się trzydniowy okres liturgii, w której wierni pozostają przez cały czas. Nawet jeśli znajdują się poza kościołem.

– W Kościele zaczyna się liturgia, która skończy się dopiero w Wielką Noc. Gdy zaczynamy okres Triduum Paschalnego, to wchodzimy w okres trwającej cały czas liturgii. Nawet gdy wychodzimy z kościoła, jesteśmy w świętym czasie. To najważniejsze dni dla nas wierzących – mówił duchowny.

– Wielki Czwartek to moment przejścia. Rano kończy się czas Wielkiego Postu, a po południu rozpoczyna się Triduum Paschalne – dodał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Polskie Radio 24/gm


tagi: