Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.04.2016

Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Trwają uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Św. Mieszka I. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie. Wydarzenia obszernie relacjonujemy na antenie Polskiego Radia 24.
Przyjęcie chrztu w 966 r. uznawane jest za początek istnienia państwa polskiego.Przyjęcie chrztu w 966 r. uznawane jest za początek istnienia państwa polskiego.
Posłuchaj
  • 13.04.16 Marek Horodniczy: „Trudno znaleźć wśród filozofów osoby, które w odpowiedzialny sposób byłby w stanie powiedzieć, że chrześcijaństwo nie stanowi fundamentu współczesnej Europy”.

- Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa polskiego. Nie był lecz jest, bo zdecydował o przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo kształtuje Polaków. Tak mówił Jan Paweł II, gdy wskazywał, że nie da się zrozumieć Polaków bez chrześcijaństwa - rozpoczął swe przemówienie Prezydent Andrzej Duda.

- Wiara często okazywała się najważniejsza lub ostateczną tarczą - kontynuował Prezydent, wskazując że w trudnych historycznie chwilach naród znajdował pociechę w wierze.

***

Gnieźnieńskie uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczęły się 14 kwietnia uroczystym posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. Po południu biskupi, goście i wszyscy chętni udali się na pobliski Ostrów Lednicki, gdzie w palatium z czasów pierwszych Piastów sprawowane było pod przewodnictwem Prymasa Polski ekumeniczne nabożeństwo z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Jednym z najważniejszych i najbardziej symbolicznych momentów modlitewnego spotkania było wspólne wyznanie wiary.

Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów była Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.15. Eucharystii przewodniczył legat papieski kard. Pietro Parolin, a homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak.

15 kwietnia, oprócz posiedzenia Zgromadzenia Narodowego zaplanowanego na godz. 12:00, o godz. 17.00 prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w uroczystej Mszy św. w katedrze poznańskiej. Będzie jej przewodniczył legat papieski, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

O znaczeniu rocznicy Chrztu Mieszka I mówił w Polskim Radiu 24 Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury.

– Fundamentalnym pytaniem jest to, w jakim celu świętujemy, dlaczego tak wiele osób zwraca uwagę na tę rocznicę – mówił gość Polskeigo Radia 24. Jak wskazywał , obchody 1050-lecia Chrztu Polski są ważne, ponieważ w roku 966 upatruje się fundamentów polskości, a także przynależności do kręgu zachodnioeuropejskiej cywilizacji.

– Europa zmaga się dziś z kryzysem tożsamości. To prawda. Trudno jednak znaleźć wśród filozofów osoby, które w odpowiedzialny sposób byłby w stanie powiedzieć, że chrześcijaństwo nie stanowi fundamentu współczesnej Europy – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Marek Horodniczy zauważył w Polskim Radiu 24, że chrzest Polski jest ważnym wydarzeniem z perspektywy XXI wieku. – W tym kontekście możemy mówić o tym, co moglibyśmy nazwać etyką chrześcijańską. To wiąże się z aspektami moralnymi, które promieniują na dzisiejszy system polityczny i społeczeństwo – mówił.

W najważniejszych miejscach obchodów jest obecna nasza reporterka Ewa Wasążnik, relacje w Polskim Radiu 24.

Ponadto zapraszamy do odsłuchania cyklu audycji związanych z 1050. rocznicą chrztu Polski.

Polskie Radio 24/mp/dds

 


tagi: