Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 28.05.2016

Kardynał Wyszyński – symbol zmagań z komunizmem

Dokładnie 35 lat temu, 28 maja 1981 roku, zmarł kardynał Stefan Wyszyński. Jego pogrzeb stał się ogólnonarodową manifestacją wymierzoną w panujący ustrój. Kardynał był nie tylko autorytetem moralnym, ale także współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Jego osobę i nauczanie wspominała dr Ewa Czaczkowska z UKSW.
Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński (19011981), PAPCAFPrymas Polski kard. Stefan Wyszyński (1901–1981), PAP/CAF
Posłuchaj
  • 28.05.16 dr Ewa Czaczkowska: „Na życie kardynała Wyszyńskiego ogromny wpływ miało piętno II wojny światowej (…)”.

„Polska żegna bohatera nie w koronie, nie w generalskim mundurze, lecz w kapłańskiej sutannie. – mówił w czasie pogrzebu Jan Nowak-Jeziorański, były dyrektor Radia Wolna Europa. Dr Ewa Czaczkowska podkreśliła, że ogromnym wyzwaniem dla kardynała Wyszyńskiego było kierowanie polskim Kościołem w niezwykle trudnym dla naszego kraju czasie.

– Poprzednik kardynała Wyszyńskiego, prymas August Hlond był zdecydowanym przeciwnikiem jakichkolwiek rozmów z komunistami. Jego śmierć w 1948 roku spowodowała, że funkcję prymasa objął Stefan Wyszyński. On wiedział, że trzeba pertraktować z władzą, która w tamtym momencie była. Miał na względzie dobro polskiego Kościoła i swoich rodaków, dlatego chciał prowadzić dialog z komunistami – powiedziała publicystka. 

W audycji dr Ewa Czaczkowska mówiła także o relacjach Kościoła powszechnego w stosunku do władz komunistycznych oraz o sytuacji Kościoła polskiego w czasach PRL-u.

Polskie Radio 24/db