Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 07.06.2016

Kolejny szczyt Grupy Wyszehradzkiej

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkają się w Pradze, by omówić sytuację w Unii Europejskiej. O kolejnym szczycie Grupy Wyszehradzkiej i roli, jaką odgrywa ta organizacja w Europie, rozmawiali w Debacie Poranka Magdalena Skajewska (Polskie Radio), dr Piotr Bajda (UKSW) i prof. Jacek Wojnicki (Instytut Europeistyki UW).
Posłuchaj
  • 08.06.16 Dr Piotr Bajda: „Grupa Wyszehradzka znajduje się w rozkwicie, kiedy pomimo dużych różnic między nami, znajdujemy wspólne mianowniki i coś, co nas łączy (…)”.

Goście Debaty Dnia (od lewej): dr Piotr Bajda, Magdalena Skajewska i prof. Jacek Wojnicki, foto: PR24/TB Goście Debaty Dnia (od lewej): dr Piotr Bajda, Magdalena Skajewska i prof. Jacek Wojnicki, foto: PR24/TB

Jak podkreślał prof. Wojnicki, Grupa Wyszehradzka to organizacja sezonowa – w różnych okresach odradza się, a potem więdnie.

– Od zeszłego roku jest na topie, a to wynika z dwóch przesłanek. Przesłanka wewnętrzna jest taka, że elementy spajające grupę, np. kryzys migracyjny, zacieśnił współpracę – Grupa zaczęła mówić jednym głosem. Przesłanka zewnętrzna polega zaś na słabnącej pozycji Unii Europejskiej, przez co ta musi liczyć się z grupami regionalnymi – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Dr Bajda zauważył, że Czechy, Słowacja, Węgry i Polska solidaryzują się w momentach, gdy mają wspólny interes.

– Państwa Gruby Wyszehradzkiej mogą wydawać się podobne wewnętrznie, ale trzeba pamiętać, że w Czechach i na Słowacji rządzą socjaliści, Polska i Węgry ma bardziej konserwatywny rząd. Grupa Wyszehradzka znajduje się w rozkwicie, kiedy pomimo dużych różnic między nami, znajdujemy wspólne mianowniki i coś, co nas łączy – mówił gość Debaty Dnia.

Magdalena Skajewska przedstawiała postrzeganie Grupy Wyszehradzkiej przez Unię Europejską.

– Na Zachodzie myśli się o Grupie Wyszehradzkiej jako grupie protestującej przeciwko kwotom imigrantów i planom Komisji Europejskiej związanych z migracją. Jest kojarzona z siłą, która blokuje. Dlatego ważne jest, by Grupa Wyszehradzka skupiała się bardziej na proponowaniu czegoś i podcięciu inicjatyw niż tylko sprzeciwie – utrzymywała dziennikarka.   

Audycję prowadził Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/dds

tagi: