Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 13.07.2016

Rekordy na Wall Street

Amerykańska giełda odnotowuje rekordowe wyniki. We wtorek wskaźnik Dow Jones osiągnął najwyższy poziom w historii. O tym, skąd bierze się optymizm inwestorów na amerykańskim parkiecie, dyskutowali w Pulsie Gospodarki Bartek Godusławski (Puls Biznesu), Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan) i były wiceminister finansów dr Cezary Mech.
Posłuchaj
  • 13.07.16 Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: „Do Stanów napływa kapitał. W momencie gdy mamy niestabilną sytuację to kapitał światowy zaczyna lokować się tam, gdzie wydaje mu się to najmniej ryzykowne”.

Ekonomiści tłumaczą wzrosty na Wall Street kilkoma czynnikami. Wymieniają m.in. brytyjskie referendum dotyczące Brexitu czy pozytywne informacje z amerykańskiego rynku pracy sugerujące, że gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się dobrze.

- Mam wrażenie, że może to być efekt ucieczki kapitału z londyńskiego City do Stanów. W czasach niepewności uchodzą one za bezpieczną przystań – podkreślił Bartek Godusławski. - Jeśli mam ryzykować z obligacjami czy walutami w Europie, to wolę kupić amerykańskie obligacje rządowe. Może na tym nie zarobię, ale przynajmniej nie stracę – zaznaczył. I dodał, że amerykańska waluta z pewnością się umocni.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek podkreśliła z kolei, że wyniki amerykańskiej gospodarki systematycznie się poprawiają. – Do Stanów napływa kapitał. W momencie, gdy mamy niestabilną sytuację, to kapitał światowy zaczyna lokować się tam, gdzie wydaje mu się to najmniej ryzykowne – dodała.

Za przyczynę rekordów na giełdzie wskazała także nowe technologie. – Myślę, że to nowoczesne części gospodarki amerykańskiej powodują, że cała gospodarka ma się znacznie lepiej – podkreśliła. Starczewska-Krzysztoszek dodała, że dzięki nim zapotrzebowanie na pracę jest znacznie większe i jednocześnie towarzyszy temu konieczność inwestowania kapitału. - W sektorach związanych z informacją i komunikacją niezbędni są nie tylko ludzie o wysokich kwalifikacjach, ale także kapitał lokowany w nowe technologie, które przenoszą się na wszystkie inne sektory – wyjaśniła Starczewska-Krzysztoszek.

Cezary Mech podkreślił z kolei, że ryzyko Brexitu i wpływu na rynku kapitałowe zostało „znacząco stonowane”.


Bartek Godusławskifot.PR24/MS Bartek Godusławski, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i Cezary Mech/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/pr

Data audycji: 13.07.16

Emisja audycji: 10:15

tagi: