Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 19.07.2016

Konwencja Republikanów w USA

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się konwencja Partii Republikańskiej. Zaczęła się w sposób niecodzienny, bo od otwartego sprzeciwu wobec kandydatury Donalda Trumpa. Dyskutowali o tym goście Debaty Poranka: dr Michał Kuź (Uczelnia Łazarskiego, Klub Jagielloński), dr Bartosz Rydliński (UKSW) i Marcin Zaborowski (Center for European Policy Analysis).
Posłuchaj
  • 19.07.16 Bartosz Rydliński: „Fenomen Donalda Trumpa polega na tym, że wszedł na salony republikańskie skandalem, radykalizmem i prostolinijnością”.
Czytaj także

Grupa przeciwników Donalda Trumpa domagała się zmian proceduralnych doprowadzając tym samym do zamieszania w Sali obrad. Ostatecznie ich bunt został powstrzymany. Jak stwierdził w Polskim Radiu 24 dr Michał Kuź, „nie będzie oklasków i szalonego entuzjazmu ze strony republikańskiego establishmentu, ale Trump faktycznie tę nominację otrzyma”.

Gość dodał, że walka o zwycięstwo w wyborach jest znacznie bardziej wyrównana niż można to było sobie pierwotnie wyobrazić. Odniósł się także do rywalki Donalda Trumpa twierdząc, że jej największym problemem może być to, że jest „typowym kandydatem establishmentowym”. - Nastroje są bardzo antyestablishmentowe zarówno jeśli chodzi o establishment republikański jak i demokratyczny, a ona jest kwintesencją establishmentu i kandydatem za którym stoją korporacje, rodzinna tradycja, media. To wcale nie musi jej pomóc – podkreślił Kuź.

Bartosz Rydliński zwrócił z kolei uwagę, że Donald Trump i jego sztabowcy w jakimś sensie przekuli w sukces fenomen Partii Herbacianej, która była bardzo „republikańska i antyobamowska”. – Trump obrażając po kolei każdego kandydata przysparzał sobie wyłącznie zwolenników. Fenomen polega na tym, że wszedł na salony republikańskie skandalem, radykalizmem i prostolinijnością i reprezentuje chyba właśnie republikanów ze środkowych Stanów – zaznaczył.

Marcin Zaborowski odniósł się do wyborów w szerszym kontekście. - Kultura polityczna Stanów Zjednoczonych jest taka, że to, co Amerykanie odnajdują jako rzecz szczególnie atrakcyjną to niekonwencjonalna osoba, która jest bogata, ma złoty zegarek i mówi, że każdy inny może stać się bogaty jak on – podkreślił. Dodał, że w pewnym sensie „jest to ten sam fenomen co obóz chcący wyjścia Wielkiej Brytanii z UE czy obóz Marie Le Pen chcący zaostrzenia przepisów migracyjnych we Francji”. – To inny punkt odniesienia, ale podobna fala populizmu, który kontestuje system liberalno-demokratyczny – podkreślił Zaborowski. - To ewidentny kryzys świata liberalno-demokratycznego – dodał.


Marcin Zaborowski, Bartosz Rydliński i Michał Kuź/fot.PR24/TB Marcin Zaborowski, Bartosz Rydliński i Michał Kuź/fot.PR24/TB

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Wybory prezydenckie w USA - serwis specjalny

Polskie Radio 24/pr

Data audycji: 19.07.16

Godzina audycji: 9:15