Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 29.07.2016

Debata Poranka: Przekaz papieża Franciszka

Trwają Światowe Dni Młodzieży, podczas których Franciszek kieruje swoje słowa do młodych ludzi. W Polskim Radiu 24 o stylu przekazu papieża mówili ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Joanneum, Łukasz Skurczyński z „Miesięcznika Ewangelickiego”, Filip Memches z „Rzeczpospolitej” i Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Posłuchaj
  • 29.07.16 Debata Poranka: ks. prof. Krzysztof Pawlina, Łukasz, Filip Memches i Krzysztof Gołębiowski

Jak podkreślali goście Debaty Poranka Polskiego Radia 24, w kontekście słów Franciszka szczególnie istotne jest to, w jaki sposób są one przekazywane młodym ludziom. – Papież od początku swojego pontyfikatu używa prostego przekazu, zrozumiałego dla każdego – mówił ks. prof. Krzysztof Pawlina. – Teologia Franciszka to teologia egzystencjalna, a nie teoretyczna. Papież wprost pokazuje, jak żyć na co dzień – dodawał rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Joanneum.

Z kolei Filip Memches zauważył, że w przekazie Franciszka - zwłaszcza do młodych - można dostrzec spuściznę Jana Pawła II. – Papież wchodzi głęboko w ludzką codzienność, to nawiązanie do słów św. Jana Pawła II – komentował. – Franciszek używa otwartego języka, w ten sposób trafia do młodych ludzi, znużonych tradycyjnym językiem religii – dodawał Łukasz Skurczyński.

Krzysztof Gołębiowski zwrócił w Polskim Radiu 24 uwagę na to, że Franciszek unika używania sformułowań teologicznych. – Brakuje takich słów, jak „grzech” czy „nabożeństwo” – oceniał. – Dziś młodzież nie rozumie wielu sformułowań teologicznych. Dlatego papież używa łatwiejszych słów – tłumaczył ks. prof. Krzysztof Pawlina.


fot.PR24/TB Krzysztog Gołębiowski, Krzysztof Pawlina, Filip Menches i Łukasz Skurczyński/fot.PR24/TB

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem Debaty Poranka był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24

Data emisji: 29.07.16

Godzina emisji: 09:15

tagi: