Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 18.08.2016

Czy każda władza degeneruje?

W kontekście sprawowania rządów często mówi się o degeneracji. O formach, a także sposobach zapobiegania degeneracji władzy rozmawiali w programie Szukając dziury w całym historyk Sławomir Koper, dr Michał Kuź (Nowa Konfederacja) i politolog dr Rafał Matyja.
Posłuchaj
  • 18.08.16 Dr Rafał Matyja: „Degeneracja może następować w różny sposób. Korupcja czy zamiłowanie do luksusów to tylko jeden ze sposobów”.

Jak podkreślił dr Rafał Matyja, degeneracja może następować w różny sposób. - Korupcja czy zamiłowanie do luksusów to tylko jeden ze sposobów. Inna forma to np. nicnierobienie czyli korzystanie z władzy, ale nie wykorzystywanie jej w żadnym dobrym publicznym celu – zaznaczył. Gość dodał, że gdy spojrzy się na degenerację władzy szerzej, można zobaczyć, że nie ma wyraźnego podziału na formy autorytarne czy demokratyczne.

Sławomir Koper zwrócił dodatkowo uwagę na istnienie arogancji władzy. – Pojawia się ona w pewnym okresie, praktycznie w każdej formie rządów, który sprawuje władzę zbyt długo – zauważył gość. Dodał, że wówczas ludzie zaczynają czuć się nieomylni. - Nieważne czy jest to władza autorytarna czy pochodząca z wyborów demokratycznych – zaznaczył.

Dr Michał Kuź zwrócił z kolei uwagę na konieczność przekucia charyzmy w ramy instytucjonalne. - Zawsze u początku historii politycznej państwa, partii, ruchu, a nawet religii jest osobowość, władza charyzmatyczna – zauważył. Charyzma twórcy musi - by jego dzieło było trwale - przelać się w pewne formy instytucjonalne, które będą akceptowane przez społeczeństwo i elity i które nadadzą temu dziełu politycznemu pewne trwałe ramy – wyjaśnił dr Kuź.

Sławomir Koper i dr Michał Kuź; foto: PR24/MR Sławomir Koper i dr Michał Kuź; foto: PR24/MR

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/pr 

Data audycji: 18.08.16

Godzina audycji: 19:15

tagi: