Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 10.09.2016

Korea Północna wciąż rozwija program nuklearny

W 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Korea Północna przeprowadziła piątą próbę broni jądrowej. Była ona najsilniejszą, pod względem mocy wybuchu, w historii badań prowadzonych przez północnokoreański reżim. O reakcji światowych mocarstw i znaczeniu nuklearnych testów mówił Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja. 
Posłuchaj
  • 10.09.16 Oskar Pietrewicz: „Nie można traktować Koreańczyków z Północy jak wariatów. Mają plan działania, który systematycznie realizują (…)”.
Czytaj także

Piątkowa próba jądrowa po raz kolejny wywołała ostry sprzeciw m.in. Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. Prezydent USA Barack Obama stwierdził, że Koreę należy odwieść od rozwijania programu atomowego za pomocą wszelkich dostępnych środków, w tym nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i nowych sankcji.

– Stany Zjednoczone za pomocą presji i sankcji gospodarczych dążą i będą dążyć do tego, by zniechęcić Koreańczyków do dalszych prac nad rozwojem potencjału nuklearnego. Natomiast Chińczycy są całkowicie odmiennego zdania i twierdzą, że nie jest to metoda do tego, by powstrzymać reżim północnokoreański. Obawiają się, że ich sąsiedzi, doprowadzeni do ostateczności, będą starali się całymi masami przedostać na teren Chin. Brak jedności jest największym problemem koalicji państw sprzeciwiających się próbom jądrowym Kim Dzong Una – powiedział Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.

Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i w styczniu 2016 roku - dokonała prób z bronią atomową, które wywołały międzynarodowe protesty, a także nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Ponadto w audycji rozmowa z Jakubem Krupą, korespondentem Polskiej Agencji Prasowej, na temat postępów w wychodzeniu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

Natomiast dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl odniósł się do wielkich manewrów armii rosyjskiej, która od długiego czasu przeprowadza regularne ćwiczenia swoich wojsk.

Gospodarzem addycji był Marcin Pośpiech.

Polskie Radio 24/db