Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 12.10.2016

Kwota wolna od podatku w 2018 roku

Kwota wolna od podatku ma być zmieniona w 2018 mimo że dotychczasowe przepisy zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Powodem był brak mechanizmu gwarantującego wzrost kwoty wolnej do poziomu zapewniającego minimum egzystencji. Obecne przepisy wygasają 30 listopada tego roku. Gośćmi Pulsu Gospodarki byli ekonomista Cezary Mech, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan) i Witold Gadomski (Gazeta Wyborcza).
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/Dave Dugdale
Posłuchaj
  • 12.10.16 Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: „Gdyby rząd wprowadził od stycznia przyszłego roku kwotę wolną od podatku na poziomie zadeklarowanym w czasie wyborów, byłby to koszt w granicach 16 mld zł”.
Czytaj także

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek podkreśliła, że gdyby rząd wprowadził od stycznia przyszłego roku kwotę wolną od podatku na poziomie zadeklarowanym w czasie wyborów, byłby to koszt w granicach 16 mld zł. – W przyszłym roku program 500 Plus będzie kosztował 23 mld. Jeżeli dołożyć do tego 16 mld braku wpływów do budżetu to trzaskałby on w szwach już totalnie – wyjaśniła Starczewska-Krzysztoszek. - Myślę więc, że jest jakaś rozwaga w tym, nad czym pracuje rząd – dodała.


Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Witold Gadomski, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i Cezary Mech, foto: PR24/PJ Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Witold Gadomski, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i Cezary Mech, foto: PR24/PJ

Witold Gadomski zaznaczył, że sprawa ta staje się - przy konstrukcji jednolitego podatku – sprawą drugorzędną. – To, co zapowiada minister Kowalczyk ma być poważną rewolucją w naszych podatkach osobistych i największą zmianą od wprowadzenia PIT w 1991 roku – zauważył.

Gość dodał, że choć nowy podatek ma być neutralny dla budżetu, nie jest pewien czy tak będzie. - Podejrzewam, że rząd będzie chciał mieć pewną górkę, która będzie wynikała m.in. z likwidacji jednolitej stawki 19-procentowej. Reforma ta wymusi też zmiany w systemie emerytalnym – podkreślił Gadomski.

Jak stwierdził Cezary Mech, wyrok TK trzeba wykonać. - Uważam, że ten wyrok nie był podparty aspektami merytorycznymi. Jeśli jednak trzeba go wykonać to rzeczywiście należy go odłożyć dla osób najmniej zarabiających – stwierdził.

W programie mowa była także m.in. o badaniach konsumentów dotyczących handlu w niedziele.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/pr/pj

_________________ 

Data emisji: 12.10.16

Godzina emisji: 10:15