Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 13.10.2016

Woda mineralna czy kranówka?

Kilka tygodni temu znaleziono toksyczną substancję w butelce z wodą mineralną jednego z producentów. O składzie wód mineralnych, ich jakości, składzie i o tym, czym różnią się od zwykłej kranówki mówiła w programie Czas Na Naukę prof. Lucyna Rajchel z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/Nachett
Posłuchaj
  • 13.10.16 Prof. Lucyna Rajchel: „Podczas gdy kranówka to głównie wody powierzchniowe, wody butelkowane to wyłącznie wody podziemne, które dostarczają nam bardzo potrzebnych składników mineralnych, które mają działanie fizjologiczno-odżywcze”.

- Kranówkę i wody mineralne różni pochodzenie. Podczas gdy kranówka to głównie wody powierzchniowe, wody butelkowane to wyłącznie wody podziemne, które dostarczają nam bardzo potrzebnych składników mineralnych, które mają działanie fizjologiczno-odżywcze – powiedziała prof. Lucyna Rajchel.

Jak podkreśliła, woda mineralna to woda, która zawiera w jednym litrze co najmniej 1 gram rozpuszczonych składników stałych. Odniosła się także do zliberalizowanych w 1992 roku przepisów i związanym z tym obniżaniem granicy do nawet 0,05 g.

- Na etykiecie nie jest napisane „woda mineralna”, ale „naturalna woda mineralna” w odróżnieniu od sztywnego pojęcia „woda mineralna”, które nie ulega zmianom stosowanym w hydrogeologii – wyjaśniła.

Dodała, że „nasze najlepsze jakościowo wody znajdują się na południu i związane są z obszarami górskimi Sudetów i Karpat”. - Chyba najlepsze wody znajdują się w obszarze Karpat, co związane jest z budową geologiczną tegoż górotworu – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 13.10.16

Godzina emisji: 11:45

tagi: