Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 04.11.2016

Indywidualne konta czasu? Sposób na większą elastyczność w pracy

Pracodawcy chcą wpisania do Kodeksu Pracy możliwości stosowania tzw. indywidualnych kont czasu pracy. Chodzi o taką organizację pracy, w której pracodawca w okresie przestoju ma możliwość wysłania pracownika do domu np. po 5-6 godz. pracy, kiedy jednak jest więcej zamówień, może zatrzymać go na dłużej. O pomyśle mówili w Polskim Radiu 24 Monika Gładoch (Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy) i dr Jakub Szmit (NSZZ Solidarność).
Posłuchaj
  • 4.11.16 Monika Gładoch i dr Jakub Szmit o indywidualnych kontach czasu pracy.
Czytaj także

Jeśli pracownik wyjdzie z pracy np. po 6 godzinach, otrzyma pełną dniówkę. Jeśli będzie musiał zostać dłużej innego dnia – nie będzie miał wówczas płaconych nadgodzin. Jeśli uzbierałby sporo nadgodzin, będzie mógł je z kolei "wymienić" np. na wolny dzień. Taki system funkcjonuje np. w Danii, Niemczech czy Austrii.

Jak podkreśliła Monika Gładoch, "specyficzne rozwiązanie w tym zakresie wypracowali Niemcy". – Rozwiązanie to przewiduje, że pracownik, który zgromadzi bardzo wiele nadgodzin będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Jest to współfinansowane przez państwo. W innym przypadku może to być zagwarantowanie miejsca pracy na jakiś czas – wyjaśniła.

Dr Jakub Szmit zwrócił z kolei uwagę, że na przedstawione propozycje "warto spojrzeć w szerszym kontekście". - Stosunkowo niedawno nastąpiły zmiany w przepisach, które tak naprawdę zmierzają do tego samego celu, czyli uelastycznienia czasu pracy – podkreślił gość.

Gospodarka w Polskim Radiu 24

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

________________

Data emisji: 4.11.16

Godzina emisji: 15:35