Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.11.2016

Czy Polacy zjednoczyli się w Święto Niepodległości?

Za nami uroczystości Święta Niepodległości. O tym, czy 11 listopada Polacy zjednoczyli się, rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 Michał Karnowski (W Sieci), Marek Król, publicysta, Andrzej Pomarański, specjalista ds. wizerunku, politolog, Mira Suchodolska (Dziennik Gazeta Prawna) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Andrzej HulimkaREPORTERAndrzej Hulimka/REPORTER

W Warszawie w Dniu Niepodległości na ulicach stolicy pojawiło się w sumie kilkanaście zgromadzeń. Mira Suchodolska, wyraziła przekonanie, że to elity są winne tego, że ludzie nie poszli razem w jednym wspólnym marszu. Zwracał jednak uwagę, że powinniśmy uszanować różne światopoglądy i wartości.  

– Oni mogliby iść razem. Jednak kiedy na jednych mówimy, że to są narodowcy, na drugich lewacy, na trzecich jeszcze inaczej, to oni nie mogą iść razem we wspólnym pochodzie – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

– Przy tych wszystkich różnych sposobach obchodzenia tego święta przez różne środowiska, mogłyby być jedne centralne uroczystości państwowe, gdzie byliby obecni zarówno przedstawiciele władzy państwowej, jak i opozycji oraz innych środowisk – postulował  Andrzej Pomarański.

"Wierzę, że może już w 2017, ale przede wszystkim 2018 roku moglibyśmy razem pójść ku czci niepodległej, suwerennej Polski – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Warszawie.

 – Nie jestem optymistą jak prezydent Andrzej Duda i nie bardzo widzę możliwość wspólnego marszu w perspektywie 2018 roku. Te podziały wśród Polaków są niestety dzisiaj zbyt duże i zbyt wielu ostro stara się, by te podziały nie zostały zakopane – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski

Marek Król uważa, że to podział jest istotą demokracji i nigdy nie było jedności.

– Amerykanie nawet mówią, co wyszło w ostatniej kampanii, że zwycięża w wyborach ten, który wywoła większą nienawiść do przeciwnika. I tak to gra. Nie oszukujmy się, że tego nie ma – powiedział publicysta.

Zdaniem Michała Karnowskiego, spory i debaty w Dniu Niepodległości to dowód na to, że to święto jest żywe.

– Fakt, że w Święto Niepodległości buzują emocje to dowód na to, że to ważne i żywe. My jako naród, społeczeństwo i poszczególne środowiska, partie, grupy, cały czas sią zastanawiamy, dyskutujemy i spieramy, co jest najważniejsze dla podniesienia wyżej naszej niepodległości, utrwalenia suwerenności i przeniesienia dziedzictwa poprzednich pokoleń w przyszłość – podsumował Michał Karnowski.


Od lewej: Andrzej Pomarański, Mira Suchodolska, Wojciech Wybranowski i Michał Karnowski.
Od lewej: Andrzej Pomarański, Mira Suchodolska, Marek Król i Michał Karnowski.

Więcej w całym programie.

Audycję prowadził Mateusz Drozda.  

Polskie Radio 24/dds

______________________

Data emisji: 11.11.2016

Godzina emisji: 21.09