Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 16.11.2016

Sejm zdecydował o obniżeniu wieku emerytalnego. "Grozi nam katastrofa finansowa"

Posłowie przegłosowali obniżenie wieku emerytalnego. Dzień wcześniej premier Beata Szydło podsumowała rok rządów PiS. Na konferencji podkreślała, że głównym obszarem działania rządu PiS są sprawy społeczne, że rząd stara się kłaść na nie główny nacisk i wywiązywać się ze swoich obietnic. O kolejnym socjalnym ruchu Prawa i Sprawiedliwości dyskutowali w Debacie Dnia Wojciech Szacki (Polityka) i Piotr Pałka (Rebelya.pl).

Jak podkreślił Wojciech Szacki, obniżenie wieku emerytalnego może mieć negatywne skutki dla gospodarki. - Podzielam zdanie tych ekonomistów i demografów, którzy ostrzegają, że grozi nam katastrofa finansowa jeśli wrócimy do wieku emerytalnego 60, 65 - zauważył.

Dodał, że „Polacy nie wierzą dziś w emeryturę, nie wierzą, że to, co państwo będzie im dawało, będzie wystarczające dla godnego życia w wieku emerytalnym”. - Polacy żyją coraz dłużej, są w coraz lepszym zdrowiu po 60-tce i trzeba się pogodzić z tym, że demografii się nie oszuka – zaznaczył Szacki.

Zdaniem Piotra Pałki obniżenie wieku emerytalnego jest fragmentem programu rządu, który jest elementem szerszego pakietu subsydiarnego. - Jarosław Kaczyński ma zmysł socjologiczny, a badania pokazywały, że rozwarstwienie społeczne w Polsce jest dosyć duże. Beneficjentów transformacji jest relatywnie mało, a dość dużo jest tych, których redystrybucja nie rozpieszczała – wyjaśnił Pałka.

- To, co widzimy od roku czyli program 500Plus, próby programu mieszkaniowego Mieszkanie Plus, obniżenie wieku emerytalnego to elementy takiego zaburzenia dotychczasowej redystrybucji, by te grupy, które do tej pory były pomijane lub niedoszacowane - zyskały. Jedną z takich grup są ludzie starsi – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Konrad Kołodziejski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 16.11.16

Godzina emisji: 17:18