Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 21.11.2016

Debata Poranka: przyszłość PSL. "To już jest zmierzch tej partii"

Podczas sobotniego kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz ponownie został wybrany na stanowisko prezesa partii. Za jego kandydaturą opowiedziało się ponad tysiąc delegatów. Na jego kontrkandydata - Stanisława Rakoczego głosowało 50 osób. O sytuacji PSL rozmawiali w Debacie Poranka Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
ider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przemawia podczas XII Kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego w hotelu w Jachranceider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przemawia podczas XII Kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego w hotelu w JachrancePAP/Rafał Guz

Tomasz Pietryga podkreślił, że PSL „walczy dziś o życie”. Gość zaznaczył, że „do tej pory ludowcy byli w koalicji i mieli realny wpływ na kształtowanie polityki rolnej państwa”. - W tej chwili nie mają takiego wpływu. Nie mają też wpływu na obsadę stanowisk w wielu agencjach, instytucjach itd. i to powoduje, że nie mają takiego oddziaływania na rolników – podkreślił.


Goście audycji (od lewej): Tomasz Pietryga, Sebastian Gajewski i Jacek Liziniewicz , foto: PR24/PJ Goście audycji (od lewej): Tomasz Pietryga, Sebastian Gajewski i Jacek Liziniewicz, foto: PR24/PJ

Tomasz Pietryga dodał również, że w stronę elektoratu wiejskiego zwrócone jest Prawo i Sprawiedliwość. - PiS ma wszystkie instrumenty legislacyjne by zdobyć wiejski elektorat. Jeżeli w PiS nic się nie wydarzy w przyszłych wyborach to ludowcy mogą podzielić los SLD – przewidywał.

Sebastian Gajewski zwrócił z kolei uwagę, że „PSL to najliczniejsza pod względem liczby członków partia w Polsce o strukturach w całym kraju”. - To już jest jednak zmierzch PSL. Czasy, w których formuła partii klasowej, która nie odwołuje się do żadnej ideologii, ale do pewnej grupy społeczno-zawodowej nie jest już w dzisiejszych czasach aktualna – wyjaśnił.

Zaznaczył, że PiS skutecznie zagospodarowuje elektorat wiejski, który jest jednocześnie konserwatywny i tradycyjny. - Ta oferta jest znacznie bardziej atrakcyjna dla wsi niż oferta PSL. Ponadto PSL było przez 8 lat partią współrządzącą i to się na PSL odbija. Utrwaliło ono bowiem swój obraz jako partii wiejskiej biurokracji, która zajmuje się obsadzaniem stanowisk we wszystkich możliwych organach administracji publicznej – zaznaczył Gajewski.

Zdaniem Jacka Liziniewicza, ludowcy liczą, że „odbiją się od dna podczas wyborów samorządowych”. - Liczą, że proporcje wójtów, którzy są po 20 lat wodzami we własnych gminach, pozwolą im się odbić od dna. To jest chyba ostatnia nadzieja PSL – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 21.11.16

Godzina emisji: 9:17