Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 03.12.2016

Jakie lektury będą czytać polscy uczniowie po reformie edukacyjnej?

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt podstawy programowej po wejściu w życie reformy polskiego szkolnictwa. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII w szkołach podstawowych. Jakie nowości w tym zakresie czekają polskich uczniów? O zmianach w kanonie lektur mówili goście Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
  • 03.12.16 prof. Przemysław Czapliński: „Lektura obowiązkowa to tłuczek, który zabija pragnienie czytania w młodych ludziach (…)”.
Czytaj także

Zdaniem ekspertów w zaproponowanym zestawieniu obyło się bez rewolucji. Znajdują się w nim pozycje dość stałe i powtarzane od wielu lat. Prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, że jedną z najważniejszych kwestii przy ustalaniu listy lektur jest to, by znalazły się w nich pozycje zaliczane do klasyki polskiej literatury.

– Istotą dobrego kształcenia jest to, że opieramy się na wzorach i narodowej tradycji kulturalnej, a także edukacyjnej. Liczy się to, co jest wspólne wszystkim pokoleniom Polaków. Dlatego zwróciliśmy uwagę, że w ostatnich latach klasyki, wśród lektur, było za mało i postanowiliśmy to zmienić – powiedział prof. Andrzej Waśko, współautor listy lektur dla klas I-VIII.

Prof. Przemysław Czapliński, literaturoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaznaczył, że jego zdaniem nowy kanon lektur nie jest spójny. – Z jednej strony próbuje on zachować pewien poziom infantylizmu, czyli uszanować cechy charakterystyczne dla wieku dziecięcego, a z drugiej strony, trochę pozytywistyczna metodą, nasycić treściami wrażliwości społecznej i wartościami patriotycznymi – dodał.

Pełną listę lektur można znaleźć na oficjalnej stornie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem men.gov.pl/projekt-podstawa-programowa

Polskie Radio 24/db

____________________

Data emisji: 03.12.16

Godzina emisji: 19.33