Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 07.12.2016

Ministerstwo Nauki: wzrosną wydatki na naukę. "Trzeba robić to stopniowo"

Z PKB na badania i rozwój nauki przeznaczane jest 0,94 procent. Daje nam to dopiero 37 miejsce na świecie. Ministerstwo Nauki zapewnia, że do 2020 roku wydatki na naukę i rozwój wzrosną do 1,7 procenta PKB. Mówili o tym goście Debaty Poranka: prof. Marian Srebrny (Polska Akademia Nauk), Julian Srebrny („Solidarność" Uniwersytetu Warszawskiego) i Piotr Müller (doradca ministra nauki).
Posłuchaj
  • 7.12.2016 Debata poranka: o problemach polskiej nauki. Goście: prof. Marian Srebrny (Polska Akademia Nauk), Julian Srebrny („Solidarność" Uniwersytetu Warszawskiego) i Piotr Müller (doradca ministra nauki)
Czytaj także

Piotr Müller wyjaśniał, że wydatki z PKB, to zarówno wkład państwowy, jak i prywatny. Dlatego podwyższenie kwoty obejmuje nie tylko zwiększenie środków z budżetu państwa, ale także pobudzenie inwestorów. – Elementem, który miałby zachęcić są ulgi podatkowe. Przedsiębiorcy są wymiernym podmiotem, który może sprawdzić, czy badania mogą być komercjalizowane i mieć wpływ na pobudzenie gospodarki – mówił.

Zdaniem profesora Srebrnego, jeśli nakłady na naukę mają wynieść 1,7 proc. PKB, trzeba mieć rozsądny plan doprowadzenia nakładów budżetowych do połowy tego procenta. – Żeby to było możliwe, trzeba to robić już stopniowo. Nie ma co czekać na 2020, bo się okaże, że trzeba dokonać skoku rzędu 15 mld – ocenił.

Julian Srebrny podkreślał, że polscy naukowcy wolą wyjeżdżać do ośrodków zagranicznych, gdzie mogą prowadzić badania i zarabiać więcej. To przeszkadza rozwojowi badań w kraju. – To, co jest istotne, to budowanie bazy w Polsce. Mamy dużo dobrych grup badawczych, ale one mają problemy elementarne, nie mają pieniędzy na zatrudnienie doktorantów. Dodał, że nawet przy obecnym poziomie finansowania, naukowcy osiągają nadzwyczajne wyniki. – Marnujemy nasz potencjał – zaznaczył. 

Marian Srebrny ocenił, że nauka w Polsce „będzie robiona nie przez granty, ale działalność statutową”. Zdaniem Müllera, do tego potrzebna jest reforma szkolnictwa wyższego. –  Żeby mieć argument, że zreformowana będzie w stanie wchłonąć więcej pieniędzy. Wskazywał, że Ministerstwo Nauki odejdzie od masowego modelu kształcenia. –  Jeśli uczelnia ma więcej studentów niż 13 na jednego wykładowcę, to zmniejszymy finansowanie, by doprowadzić do relacji mistrz-uczeń. Taki kierunek zmian jest konieczny by polska nauka i szkolnictwo wyższe liczyło się na poziomie światowym – podsumował.


Piotr Müller, Julian Srebrny i prof. Marian Srebrny; foto: PR24/MR Piotr Müller, Julian Srebrny i prof. Marian Srebrny; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.  

Polskie Radio 24/ip

__________________

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 9:15