Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 08.12.2016

Debata Poranka: Czy państwo powinno wspierać najuboższych?

Programy 500 Plus i Mieszkanie Plus, a także zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku, mają na celu zmniejszanie skali ubóstwa w Polsce. Czy rząd powinien wspierać najuboższych Polaków? O tym w Debacie Poranka dyskutowali dr Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Rafał Trzeciakowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju, Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność” i Piotr Szumlewicz, ekspert OPZZ.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/MastaBaba
Posłuchaj
  • 8.12.16 Debata Poranka: Czy państwo powinno wspierać najuboższych?
Czytaj także

W najnowszym sondażu Polskiego Radia 24 zapytaliśmy, czy państwo powinno wspierać najuboższych Polaków, nawet kosztem zamożniejszych obywateli. Aż 76 procent osób stwierdziło, że tak (40 procent odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 36 procent „raczej tak”). Przeciwnych pomocy państwa dla najbiedniejszych jest 17 procent Polaków, a siedem procent nie ma zdania. 

Jak wskazywał na naszej antenie Marek Lewandowski, wynik badania jest efektem niesprawiedliwego podziału dóbr w Polsce. – Źródłem bogactwa jest praca. Istotą sprawy jest to, w jaki sposób będziemy dzielili jej owoce. Uważamy, że trzeba dążyć do równowagi w tym zakresie – mówił rzecznik NSZZ „Solidarność. – Mamy bardzo niesprawiedliwy system fiskalny. Bogaci płacą stosunkowo niskie podatki, a biedni wysokie – dodawał Piotr Szumlewicz z OPZZ.

– Bogaci płacą większe podatki. Osoby, które obowiązuje wyższa stawka podatku PIT [32 proc. – przyp. red.], płacą aż jedną czwartą całego PIT-u – mówił z kolei na naszej antenie Rafał Trzeciakowski, zauważając, że jeszcze przed wprowadzeniem programu 500 Plus rozwarstwienie społeczne w Polsce nie było większe niż w Wielkiej Brytanii czy Francji.

Doktor Piotr Broda-Wysocki oceniał w Polskim Radiu 24, że rezultat badania odzwierciedla fakt, że Polacy, na tle innych państw zachodnich, nie są zbyt bogaci. – U nas dyskutuje się, czy bogactwem jest 6 tysięcy złotych, czy 10 tysięcy złotych. W przeliczeniu na euro nie są to imponujące kwoty – mówił ekspert.

Sondaż, dotyczący m.in. tego, czy państwo powinno wspierać najuboższych Polaków, nawet kosztem zamożniejszych obywateli, został zrealizowany przez TNS Polska na zlecenie Polskiego Radia 24. Badanie zostało wykonane w dniach 5-6 grudnia metodą wywiadów telefonicznych (CATI), na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/mp

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________

Data emisji: 8.12.16

Godzina emisji: 9.15