Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 19.12.2016

Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

- Ten rok pokazuje, że można realizować obietnice wyborcze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował w ten sposób podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy obniżającej wiek emerytalny. Zdaniem Marka Lewandowskiego, rzecznika NSZZ Solidarność obniżenie wieku emerytalnego to zakończenie pewnego procesu, a nie jego początek. Sprawę skomentował też w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Marian Szołucha.
Posłuchaj
  • 19.12.16 Prezydent Andrzej Duda, Elżbieta Rafalska i Piotr Wawrzyk o ustawie obniżającej wiek emerytalny
  • 19.12.16 Marek Lewandowski o obniżeniu wieku emerytalnego
  • 19.12.16 Marian Szołucha o obniżeniu wieku emerytalnego
Czytaj także

- To przede wszystkim sukces NSZZ Solidarność i PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudy, którzy przyjęli hasło obniżenia wieku emerytalnego jako jeden z głównych punktów kampanii wyborczej - podkreślił gość PR 24. - Dzisiaj następuje realizacja obietnic, które zostały złożone Polakom ponad rok temu.

Zdaniem Piotra Wawrzyka, danie wyboru jest zawsze lepsze niż zobowiązanie do czegoś. - Jeżeli ktoś będzie chciał szybciej - niższą emeryturę, to będzie mógł ją dostać. To kompromisowe rozwiązanie – podsumował politolog.

Ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn będzie obowiązywać od 1 października 2017 roku.

- To ważny dzień dla pracowników – podkreślił Marek Lewandowski. - To realizacja jednego z naszych głównych postulatów i pierwszy krok do kolejnych zmian. – Chcemy wprowadzić jeszcze dodatkowe kryterium – możliwość przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek po wykazaniu się stażem składkowym 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Podpis tej ustawy symbolicznie kończy rok dobrych zmian dla pracowników – dodał gość Polskiego Radia 24​.

Także dr Marian Szołucha podkreślił, że „jest zwolennikiem trzymania się żelaznych zasad”. - Jedna z tych zasad mówi, że umów należy dotrzymywać. Taką umowę społeczną z państwem polskim podpisuje każdy, kto wchodzi na rynek pracy, kto decyduje się na określony rodzaj umowy, aktywność zawodową, godzi się by odprowadzać składki, a w zamian państwo obiecuje mu pewne zasady, m.in. to, że po osiągnięciu określonego wieku będzie mógł, ale nie musiał, przejść na emeryturę – wyjaśnił gość.

Jednocześnie wyraził swoje zastrzeżenia dotyczące polityki gospodarczej Polski i innych krajów. - Coś jest nie tak z naszą polityką gospodarczą, jeśli aktywność zawodowa ludzi rośnie, a my musimy płacić coraz więcej podatków, musimy coraz więcej pracować w wymiarze godzinowym i jeszcze każe się nam coraz dłużej pracować w ujęciu całego naszego życia – podsumował dr Szołucha.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/kawa

 _____________________

Data emisji: 19.12.16

Godzina emisji: 11.45