Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 10.01.2017

GUS: Prawie 3 miliony Polaków żyją w skrajnej biedzie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 6 proc. Polaków nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Miesięcznie mają do dyspozycji nie więcej niż 545 złotych na osobę, a jeszcze mniej jeśli żyją w kilkuosobowych rodzinach. O biedzie w Polsce mówiły w audycji o sobie samych Ewa Babicka z akcji „Szlachetna Paczka” i Bogna Różycka z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Foto: flickrAndrea Costa CreativeFoto: flickr/Andrea Costa Creative
Posłuchaj
  • 10.01.2017 Ewa Babicka: Wiele z tych historii może dotknąć także nas.

Bogna Różycka z PAH przybliżała czynniki, które zwiększają groźbę popadnięcia w ubóstwo. - Statystyki wskazują, że rodziny wielodzietne są bardziej narażone na skrajne ubóstwo. Elementem, który sprawia, że łatwiej jest popaść w biedę jest również osoba chora lub niepełnosprawna w rodzinie oraz pochodzenie ze wsi. W grupie ryzyka są też osoby starsze i młodzi ludzie startujący w dorosłe życie, np. z domów dziecka – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

„Szlachetna Paczka” również opublikowała raport o biedzie w Polsce. Ewa Babicka opowiadała o strukturze i wynikach badania.  – Jest to nietypowy raport, ponieważ opiera się na indywidualnych spotkaniach wolontariuszy z rodzinami. Staramy się przybliżyć Polakom konkretne historie – bieda w Polsce to jest np. pan Kazimierz, który słyszy w urzędzie, że „emeryturę to on może mieć, ale w niebie”. Zabrakło mu 4 lat do emerytury, ponieważ przestał pracować ze względu na raka krtani. Tych historii jest mnóstwo, każda jest inna i pokazuje, że za liczbami stoją konkretni ludzie – stwierdziła przedstawicielka „Szlachetnej Paczki”.

Z 3 milionów osób żyjących w Polsce poniżej minimum egzystencji prawie 800 tysięcy to dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia. Bogna Rózycka mówiła w Polskim Radiu 24 o akcji dożywiania najmłodszych „Pajacyk”. – W ciągu prawie 20 lat pomogliśmy około 66 tysiącom dzieci. Jednak przy liczbie 800 tysięcy dzieci wydaje się to mało – pokazuje to jak trudno jest te ogromne potrzeby zaspokoić. Program „Pajacyk” stara się wypełnić lukę, która powstaje, gdy dzieci nie „załapują się” na programy dożywiania organizowane prze gminy – wspominała Różycka.

Więcej w całej rozmowie. W audycji też reportaż Marty Rebzdy „Problem: ubóstwo”.

Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz-Adamowicz.

Polskie Radio 24/kk

 _____________________

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 23:10


tagi: