Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 16.01.2017

17 stycznia 1945r. Wyzwolenie Warszawy czy nowa okupacja?

Od 72 lat 17 stycznia obchodzona jest rocznica wyzwolenia Warszawy. Tego dnia w 1945 roku do stolicy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. – Trudno mówić o wyzwoleniu. Ale z punktu widzenia propagandy komunistycznej chodziło o podbicie bębenka zwycięskiej Armii Czerwonej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Posłuchaj
  • 16.01.2017 Patryk Pleskot (IPN): „Styczeń 1945 roku to nie wyzwolenie, a pogrzeb stolicy”.

Zdaniem Pleskota, rozpatrując sprawę czysto militarnie, trudno mówić o wyzwoleniu Warszawy, skoro miasto było w zupełnej ruinie. – Robimy właściwie pogrzeb stolicy, opustoszałego, upiornego miejsca, gdzie pamiętamy o tysiącach ofiar, a nie cieszymy się z wyzwolenia – wskazywał gość. Dodał, że komunistom chodziło jednak o podkreślenie, że „Armia Czerwona okupiła swoją krwią wyzwolenie Warszawy z okowów hitleryzmu”.

Patryk Pleskot ocenił, że Rosjanie są odpowiedzialni za los Warszawy co najmniej od połowy 1944 roku, aż do wyzwolenia. – Za systematyczne niszczenie Warszawy odpowiedzialni są Niemcy, ale Rosjanie umożliwili im przeprowadzenie tej akcji. Gdyby nie bierna postawa, nakazana przez Stalina w czasie powstania warszawskiego, Niemcy nie byliby w stanie doprowadzić do masowych zbrodni na ludziach i przestrzeni miejskiej – wyjaśniał.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/ip

__________________________________________

Data emisji: 16.01.2017

Godzina emisji: 21:33