Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 24.01.2017

Poznaliśmy zawartość akt Zbioru Zastrzeżonego IPN

Instytut Pamięci Narodowej ujawnił część zbioru zastrzeżonego. O tym, co znajduje się w aktach i jakie znaczenie ma dla Polaków ich upublicznienie, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Kopka, historyk, Fundacja Łączka, w latach 2001-2012 IPN.
Posłuchaj
  • 24.01.17 - prof. Bogusław Kopka: Indeks zbioru zastrzeżonego zawiera 6467 rekordów i za każdym z nich kryje się nawet kilkaset stron do przejrzenia.

Na stronie internetowej IPN została opublikowana pierwsza część wykazu dokumentów, wyłączonych z tajnego zbioru w archiwum Instytutu.

Jak wyjaśnił gość audycji, aby zajrzeć do ujawnionej treści, trzeba postępować zgodnie z ustawą o dostępie do archiwów IPN. – Należy złożyć wniosek i uzasadnić, w jakim celu chcemy dotrzeć do danych dokumentów. Dostęp do nich mają w pierwszej kolejności: badacze, dziennikarze i osoby pokrzywdzone przez władze PRL – powiedział prof. Bogusław Kopka.

- Udostępnienie tych materiałów miało szczególny charakter. Do wiadomości publicznej przekazano te, które nie budziły żadnych zastrzeżeń pod względem bezpieczeństwa państwa. Dotyczą one przede wszystkim: wywiadu, kontrwywiadu i tego, co robiły władze PRL w kwestii zwalczaniu Polaków na uchodźctwie – tłumaczył historyk.

Zbiór zastrzeżony ma zostać zlikwidowany do połowy 2017 roku - wynika to z ustawy, jednak jak zaznaczył gość audycji, nie znaczy to, że pozostałe dokumenty również będą upublicznione.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 24.01.17

Godzina emisji: 16.35

 

 

 

tagi: IPN