Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 31.01.2017

Przegląd resortów. Wicepremier Piotr Gliński stawia na politykę historyczną

Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów – mówił minister kultury Piotr Gliński, na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło, która odbyła się w ramach tzw. przeglądu ministerstw. – Ważnym elementem polityki historycznej jest również powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – dodawał wicepremier. W Polskim Radiu 24 o priorytetach resortu kultury mówili Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie", Andrzej Stankiewicz z portalu "Onet.pl" i Marek Król, publicysta.

Inicjatywy upamiętniające wydarzenia historyczne, promowanie polskiej kultury zagranicą, dopominanie się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej - to aktywność ministerstwa kultury, na które zwróciła uwagę premier Beata Szydło po spotkaniu z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim w ramach przeglądu resortów.

Jej zdaniem, resort kultury bardzo aktywnie prowadzi politykę. "To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości" - podkreśliła. "Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną. Podstawą działania jest idea, żeby promować polską kulturę, pokazywać bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Chcemy też wspierać kulturę lokalną. Takie działania również zostały rozpoczęte przez pana premiera" - dodała Szydło.

Zapowiedziała również, 2017 rok to "kontynuacja ważnych projektów, kolejne nowe inicjatywy, i przygotowanie się do 2018 roku, który będzie rokiem jubileuszowym" - w 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak podkreślał na naszej antenie Marek Król, prowadzenie polityki historycznej musi być ważnym elementem działań rządu. – Jeżeli chcemy walczyć z oczywistym kłamstwem, dotyczącym "polskich obozów koncentracyjnych", musimy opowiadać własną historię. Przez blisko 30 lat nic takiego się nie działo, byliśmy w defensywie. Chcieliśmy się przypodobać europejskiemu mainstreamowi. Teraz, to co robi minister Gliński, zasługuje na szacunek – oceniał publicysta. – Jeżeli nie będziemy opowiadać własnej historii, inni będą to robić za nas – dodawał Adrian Stankowski.

Z kolei Andrzej Stankiewicz wskazywał w Polskim Radiu 24, że polityka historyczna jest elementem sporu między władzą a historykami. – Przykładem może być gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. Rząd uważa, że kształt ekspozycji powinien być inny, minister zwraca uwagę, że jest tam za mało wątków patriotycznych – mówił publicysta.

Po spotkaniu z premier Beatą Szydło, w ramach przeglądu resortów, szef resortu kultury przyznał, że jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa jest kontynuacja budowy sieci muzeów. – W tej chwili około 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez ministerstwo, albo te inwestycje są rozpoczęte, kontynuowane lub kończone. To 15 nowo powstałych i współprowadzonych instytucji muzealnych, od takich wiodących muzeów jak Muzeum Historii Polski, czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wiele innych inwestycji jest na różnych etapach – zauważył.

Więcej w konferencji prasowej ministra Piotra Glińskiego i premier Beaty Szydło, a także komentarzach publicystów.

Polskie Radio 24/PAP/mp/tj

-------------------

Data emisji: 31.01.17

Godzina emisji: 11.35