Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 16.02.2017

Puls Gospodarki: nadwyżka w polskim handlu zagranicznym

W 2016 roku Polska sprzedała więcej towarów za granicę, niż sprowadziła. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku eksport wzrósł o 6 procent, a import o 4,9 procent, w porównaniu z 2015 rokiem. O wyniku mówili goście Pulsu Gospodarki: Adam Czerniak (Polityka Insight), Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
Posłuchaj
  • 16.02.2017 Polska sprzedała więcej towarów niż rok wcześniej. Goście: Adam Czerniak (Polityka Insight), Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego)
Czytaj także

Sprzedaliśmy towary za blisko 800 miliardów złotych, a sprowadziliśmy za prawie 780 miliardów. Dodatnie saldo wyniosło 20 miliardów 660 milionów złotych. W 2015 roku wyniosło 9 miliardów 863 miliony złotych.

Adam Czerniak wskazywał, że choć polskim eksporterom pomagał słabszy złoty, nie był to jedyny czynnik.  – Polscy eksporterzy dobrze sobie radzą w obecnej koniunkturze globalnej. Choć mamy sporo zagrożeń i w wielu krajach występują spowolnienia, to oni zyskują nowe rynki i odbiorców, wygryzając konkurencję ze starych krajów unijnych – podkreślił. Dodał, że ostatni rok przyniósł również odbicie w eksporcie do byłych krajów ZSRR. – Zwłaszcza eksport na Ukrainę rósł w dwucyfrowym tempie – tłumaczył.

Zdaniem Macieja Stańczuka, nadwyżka w handlu zagranicznym to najbardziej namacalny efekt tego, że polskie firmy są konkurencyjne w wymiarze międzynarodowym. Ocenił, że w dużej mierze dzięki temu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej. – Powinno nam zależeć na tym, by relacje z UE były dobrze rozwijane – zaznaczył. Wskazywał również, że ponad połowa polskiego eksportu pochodzi od firm zagranicznych, które funkcjonują w naszym kraju. - Bez kontrybucji kapitału zagranicznego te wyniki byłyby dużo słabsze – wyjaśniał.

Według Pawła Pelca, dane pokazują, że słusznym było to, iż Polska nie zdecydowała się realizować „obłąkańczego pomysłu przystąpienia do strefy euro”. – Kurs walutowy który pozwala się dostosować, jest istotnym czynnikiem wpływającym na nasze zdolności do eksportu – podkreślił. Jego zdaniem, należałoby zastanowić się również, czy handel będzie w stanie tak się zmodernizować, by eksport był atrakcyjny również w przyszłości.


Paweł Pelc, Maciej Stańczuk i Adam Czerniak/fot.PR24/MS Paweł Pelc, Maciej Stańczuk i Adam Czerniak/fot.PR24/MS

W rozmowie także o inwestycjach małych i średnich firm i umowie CETA.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 10:18