Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 17.02.2017

Na czym polega kradzież tożsamości w internecie i jak się przed nią bronić

Co godzinę dochodzi na świecie do ponad 100 cyberataków na firmy. Skala zagrożeń rośnie - zagrożone są przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, ale i zwykli obywatele. - Cyberprzestępczość to w tej chwili ogromny biznes. Wielu przestępców przeniosło się ze świata realnego do wirtualnej przestrzeni – powiedział w audycji Pogotowie Konsumenckie Aleksander Jagosz, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, Integrated Solutions. Gościem programu był także Bartosz Wyżykowski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego.
Zdjęcie ilustracyjnefot.ReporterEastnewsZdjęcie ilustracyjne/fot.Reporter/Eastnews
Posłuchaj
  • 16.02.2017 Bartosz Wyżykowski i Aleksander Jagosz o atakach cyberprzestępców.

Bartosz Wyżykowski przybliżał na czym polegają oszustwa phishingowe w internecie. - Mówiąc o atakach hakerskich i cyberprzestępczości, rozumiemy przez to nie tyle ataki informatyczne, ale też metody phishingowe, które zmierzają do tego, by przez oszustwa doprowadzić klientów do tego, by sami przekazali nasze najważniejsze dane. Chodzi np. o loginy i hasła do bankowości elektronicznej, kody autoryzacyjne, numery kart i wszelkiego rodzaju dane, które następnie pozwalają, by wyciągnąć pieniądze z naszych rachunków – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Z kolei Aleksander Jagosz charakteryzował rodzaje złośliwego oprogramowania, z jakimi możemy się spotkać w sieci. - Obserwujemy też coraz więcej złośliwego oprogramowania, które ma wymuszać okup, tzw. ransomware. Popularne są także programy typu malware cryptolocker, które szyfrują nasze zasoby komputerowe na dysku. Taki cyberprzestępca żąda później okupu za odszyfrowanie tych danych. Statystyki mówią, że liczba cyberataków wzrasta co roku o 20 proc. – stwierdził specjalista ds. bezpieczeństwa IT.

Goście Pogotowia Konsumenckiego mówili jak próbować się ochronić przed cyberatakami. Aleksander Jagosz zalecał wzmożoną czujność. - Trzeba być uważnym i nie klikać pochopnie. Należy patrzeć na stronę banku, czy nie jest to strona, która podszywa się pod bank – mówił.

Jak podkreślał Bartosz Wyżykowski, bank nigdy nie prosi o dane. - Absolutną zasadą jest to, że banki nie wysyłają maili ani SMS-ów z linkami ani prośbami o dane – informował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/kk

____________________ 

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 21:33

16.02.2017 Bartosz Wyżykowski i Aleksander Jagosz o atakach cyberprzestępców.