Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 16.03.2017

"Uszczelnienie VAT-u wymaga inicjatyw na poziomie UE"

- Problem VAT jest paneuropejski. Uszczelnienie VAT-u wymagałoby pewnych inicjatyw na poziomie Unii Europejskiej, bo moim zdaniem sami sobie z tym nie poradzimy – powiedział w Pulsie Gospodarki Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP). Gośćmi programu byli również Izabela Kozakiewicz (Business Review Plus) i Marcin Mrowiec (Pekao SA).

Według najbardziej pesymistycznych szacunków luka podatkowa w Polsce może wynosić nawet 100 mld zł z czego ponad 57 mld to luka VAT, a 46 to luka CIT – wynika z badań naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej. W Warszawie trwa konferencja międzynarodowa pt. "Unikanie opodatkowania a bezpieczeństwo państwa". Wśród prelegentów są naukowcy, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i aparatu skarbowego.

Zdaniem Macieja Stańczuka, "problem podatkowy, problem luki VAT jest problemem immanentnym, który tkwi w samej naturze tego podatku". - Nie jest tak, że możemy w Polsce autonomicznie - jeśli chodzi o uszczelnienie podatku VAT - dokonać wielkiej rewolucji – zauważył.

Jak dodał, luka VAT jest w Polsce największa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. -  Przeciętna nieściągalność VAT-u w UE to ok. 11-12 proc. W Polsce to powyżej 25 proc. – zaznaczył. Zdaniem Stańczuka, z uwagi na to, że jest to problem paneuropejski, uszczelnienie VAT-u wymagałoby pewnych inicjatyw na poziomie Wspólnoty.

Także Marcin Mrowiec zaznaczył, że VAT to problem paneuropejski. - Kwestia karuzel polega na tym, że odbywa się to między krajami – przypomniał. Zaznaczył, że jeśli chodzi o Polskę, jego zdaniem należałoby wrócić do idei jednolitego podatku VAT.


fot.PR24/MS Izabela Kozakiewicz, Marcin Mrowiec i Maciej Stańczuk/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 16.03.17

Godzina emisji: 10:18

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje