Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 11.04.2017

Empatia – niezbędny składnik życia społecznego

Empatia (z greckiego cierpienie) to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób, umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia i spojrzenia z ich perspektywy. W dzisiejszym świecie wydaje się towarem deficytowym, ponieważ mamy do czynienia z coraz większą brutalizacją życia społecznego, znieczulicą i przeliczaniem wszystkiego na pieniądze. Nieznane są też źródła empatii – czy rodzimy się z nią, czy uczymy się jej przez wychowanie i kulturę. O empatii mówili w programie Kwadratura Kultury Gina Komasa (muzyk), Alicja Szyrszeń (kulturoznawczyni i eksperta w MSZ) i Paweł Sito (dziennikarz portalu Reo.pl).
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • 10.04.2017 Gina Komasa, Paweł Sito i Alicja Szyrszeń o empatii.

Według Alicja Szyrszeń w dzisiejszym świecie króluje narcyzm. – Liczę się tylko ja, o mnie, dla mnie, aby ja miał zysk. Empatia przejawia się tylko wtedy, gdy ludzie mają z tego korzyść, np. gdy polepszy ich to ocenę w pracy lub gdy otrzymają za nią nagrodę. Nie ma myślenia o wspólnym dobru. Np. w Warszawie wszyscy ludzie gdzieś biegną, są nastawieni tylko na siebie i jest obecna obojętność i znieczulica społeczna – powiedziała kulturoznawczyni.

Jak podkreślała Gina Komasa, empatia jest obecna w ludziach niezależnie od religii i wyznania. - Mam wrażenie, że z empatią się rodzimy, ale pytanie kiedy ją uruchamiany. Są ludzie bardzo zamknięci, którzy nawet nie umieją powiedzieć dlaczego tacy są i zdarza się czasem po kilkudziesięciu latach sytuacja, która zmienia człowieka całkowicie. Dla mnie empatia i altruizm to rodzaj odczuwania, za którym idzie dobro, a nie zło. Jeżeli czuję, to znaczy, że jestem wrażliwa na to, by było lepiej i współczuję – stwierdziła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Paweł Sito oceniał, że na empatię należy patrzeć nie tylko przez pryzmat własnych doświadczeń, ale też zjawisk społecznych. Szerokie pole do tego typu obserwacji daje np. internet. – Internet jest zdradliwy - polubienia wskazują, że nie jesteśmy zimnymi draniami, którzy tylko siedzą zamknięci w czterech ścianach. Z drugiej strony lajki są niczym, pokazują tylko płytkość naszej dobroczynności – przekonywał dziennikarz.

Więcej w całej audycji.                                                                       

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kk

___________________

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 22:15