Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 17.04.2017

Wyjątkowe zdjęcia z początku II wojny światowej trafiły do IPN

Prawie 1400 zdjęć i 6 filmów z okresu kampanii wrześniowej i przełomu lat 1939-40 otrzymał Instytut Pamięci Narodowej. Przekazał je obywatel Niemiec, Ulrich Gauer, a wykonał jego dziadek, wówczas oficer Wehrmachtu. – To dla nas perełka, ewenement – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Kwaśniak, wicedyrektor Archiwum IPN.
Być może zdjęcia w których posiadanie wszedł IPN pomogą w ustaleniu pochówku legendarnego Mjra Henryka Dobrzańskiego HubalaByć może zdjęcia w których posiadanie wszedł IPN pomogą w ustaleniu pochówku legendarnego Mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala"wikipedia.org
Posłuchaj
  • 17.04.2017 Mariusz Kwaśniak, wicedyrektor Archiwum IPN o zdjęciach z okresu II wojny światowej.

Fotografie trafiły do Polski 12 kwietnia, poprzez konsulat generalny w Monachium. Dwa albumy zawierają 1385 zdjęć z okresu II wojny światowej. Jak mówił gość, mało tam jednak fotografii dokumentujących samą walkę. – Obrazują życie codziennie okupowanej Polski, w tym Warszawy, Częstochowy i innych miast centralnej Polski. Większość zdjęć powstała w Spale i jej okolicach. To będzie gratka dla badaczy, którzy zajmują się historią ziemi łódzkiej – wyjaśniał. Na fotografiach zobaczyć można także codzienność żołnierzy Wehrmachtu, która „jawi się jako idylla”. – Nie ma scen represji, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, zarówno żołnierze, jak i ludność nie jest wystraszona, nie ma terroru, który jest w innych albumach – wskazywał.

Mariusz Kwaśniak podkreślił, że najbardziej wstrząsające są fotografie, przedstawiające ciało majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Dodał, że prawdopodobnie dziadek darczyńcy uczestniczył w obławie na „ostatniego zagończyka” w 1940 roku.

Na filmach, podobnie jak na zdjęciach, przedstawione jest życie codzienne żołnierzy. Widać również, jak wyglądała Spała i okolice w pierwszych dniach wojny. – Na jednym z nich widzimy Pałac Carski, zniszczony w 1945 roku do fundamentów. Tutaj możemy go obejrzeć w wersji kolorowej, co jest ewenementem – ocenił gość.

Mariusz Kwaśniak wyjaśnił, że IPN postara się jak najszybciej dokonać digitalizacji zdjęć i ich opisania, by mogły zostać udostępnione wszystkim zainteresowanym. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Witold Banach.   

Polskie Radio 24/ip

___________________  

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 19:15